• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

70 lat po wojnie

15:11, 04.05.2015
70 lat po wojnie!!! pusty LEAD !!!

Telewizja Polska od 4 maja do 18 maja pokaże kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i reportaży poświęconych 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 
Kadr z "Gorzkiego zwycięstwa" Zofii Kunert

4 maja o 14:30 TVP Regionalna pokaże „Wilczy szaniec” dokument Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki, w którym będą zaprezentowane archiwalne materiały filmowe związane z budową kwatery głównej Adolfa Hitlera. (powt. o 23:15 i 03:55). Najważniejszym dokumentem tego dnia będzie premierowy pokaz filmu w TVP1 wybitnej dokumentalistki Zofii Kunert „Oto historia: Opowieść o Żegocie”. Jedynka pokaże ten obraz o godz. 22.10 jako pożegnanie zmarłego 24 kwietnia br. prof. Władysława Bartoszewskiego, jednego z ostatnich działaczy Rady Pomocy Żydom Żegota. Film powstał w koprodukcji z TVP1. (powt. o godz.03:45). Z kolei TVP2 o godz. 22.55 przygotowała premierę trzyczęściowego filmu niemieckich dokumentalistów Alexandra Berkla i Stefana Brauburgera „Tajemnice Trzeciej Rzeszy. Pieniądze Hitlera”. Tworzony przez nazistowską propagandę mit ascetycznego, bezinteresownego Füehrera, gotowego do największych wyrzeczeń w imię ojczyzny i narodu, nie miał nic wspólnego z rzeczywistością. Z dokumentów i badań wynika, że Hitler był multimilionerem, żył w wielkim luksusie na koszt państwa. Wykorzystywał publiczne pieniądze. Uchylał się od płacenia podatków. Czerpał korzyści z przymusowej sprzedaży swego politycznego manifestu Mein Kampf. Otrzymywał ogromne datki od bogatych przemysłowców. Jako wódz przyciągał uwagę i pieniądze, a granice między funduszami partii a prywatnymi rachunkami Hitlera stawały się płynne. Wierny sługa Niemiec nie tylko dopuszczał się oszustw podatkowych, ale też przywłaszczał sobie zrabowane dzieła sztuki. Kolejne odcinki „Tajemnice Trzeciej Rzeszy. Rodzina Hitlera" i „Tajemnice Trzeciej Rzeszy. Kobiety Hitlera” widzowie Dwójki zobaczą 5 i 12 maja o 22:55. Z kolei w TVP Historia wieczorem o godz. 21.55 emisja „Sensacji XX wieku” - Bunkier”, a po nim o 24.00 dokument „Druga wojna światowa - dzień pierwszy”. Film powstał w koprodukcji niemieckiej ZDF i Telewizji Polskiej z dużym udziałem Polaków, m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Budzimiry Wojtalewicz. Jego pierwsza część przedstawia istotne wydarzenia, poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. (powt. 5 maja w TVP Historia o 12.45).
6 maja TVP Polonia przygotowała dwie propozycje antenowe: o 14:05 głośny spektakl teatralny „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reż. Ryszarda Bugajskiego i o 17:55 program „Sensacje XX wieku - „Osaczeni”. Pierwsza część tego cyklu poświęcona jest procesowi w Norymberdze. W programie pokazano życie, działalność i śmierć najważniejszych przywódców III Rzeszy, którzy uniknęli sądu, popełniając samobójstwo (powt. o godz.01:15, cz. II 7 maja i III 8 maja także o 17.55). Z kolei w TVP Kultura o 13:25 widzowie obejrzą „Korczak – dramat biograficzny” Andrzeja Wajdy. Akcja filmu rozpoczyna się w 1936 r. Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, znany pediatra i działacz społeczny, prowadzi audycje radiowe, w których porusza problem sierot żydowskiego pochodzenia. W Polsce coraz bardziej nasilają się nastroje antysemickie. Korczak otrzymuje wymówienie od dyrektora Polskiego Radia. Inwazja Niemców na Polskę stawia doktora w tragicznej sytuacji. Wraz z gromadką żydowskich sierot zostaje zamknięty w warszawskim getcie. W sierpniu 1942 r. Korczak wraz z dziećmi zostaje wywieziony do obozu śmierci w Treblince (powt. o godz.00:25). Potem o 08:45 film dokumentalny w reż. Małgorzaty Burzyńskiej-Keller „Portrety: Bossak. Kronika wypadków filmowych” (powt. o 17:15). Film opowiada o Jerzym Bossaku, wielkim autorytecie kina, który nadał kształt polskiej kinematografii po II wojnie światowej. W odbudowującym się kraju stworzył takie instytucje jak: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie, Polska Kronika Filmowa, Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski". Był on wychowawcą, nauczycielem i profesorem łódzkiej Szkoły Filmowej. Wypromował całe pokolenia reżyserów i operatorów polskich. Jednocześnie sam był autorem dokumentalnych dzieł filmowych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Wieczorem o 20:20 Antena zaprosi na poruszający brytyjski film dokumentalny „Ciemności skryją ziemię” – przedstawiający proces wyzwalania nazistowskich obozów koncentracyjnych. Niezwykłe materiały archiwalne, nakręcone przez wojskowych operatorów wszystkich alianckich armii, obejmują zdjęcia z obozów koncentracyjnych m.in. w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i Dachau. Późnym wieczorem o 01:20 widzowie Dwójki obejrzą „Świat bez tajemnic – Dzieci Hitlera”. Jest to film izraelskiego dokumentalisty Chanocha Ze'eviego, który rozmawia z potomkami prominentnych nazistów o tym, jak radzą sobie z brzemieniem przeszłości i świadomością zbrodni, popełnionych przez ich przodków (powt. TVP Historia, 8 maja o 21.25).
6 maja przez cały dzień tematyka II wojny światowej będzie obecna w TVP Historia. I tak o 08:25 „Encyklopedia II wojny światowej: Siła pancerza”, zaś o 15:20 emisja „Sensacji XX wieku: „Tajemnica berlińskiego bunkra”. W programie historia z końca wojny w 1945 r., kiedy Adolf Hitler w obawie przed bombardowaniami przeprowadzanymi przez aliantów zdecydował o przeniesieniu swej kwatery do bunkra wybudowanego pod ogrodem Kancelarii Rzeszy. (cz. 2 o 15:50, a cz. 3 - o 21:40 ). Z kolei o 17:00 Antena zaprosi na film dokumentalny Zofii Kunert „Ostatnie dni wojny”. Co oznaczał koniec wojny dla żołnierzy Armii Krajowej? Jak przeżywali go żołnierze gen. Maczka, a jak uczestnicy szturmu na Berlin? Jaka była reakcja zwykłych mieszkańców Warszawy, a jaka sierot polskich, które wiadomość o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec usłyszały na dalekiej Syberii? W filmie Zofii Kunert mówią o tym m.in. prof. Władysław Bartoszewski, gen. Michał Gutowski, Zbigniew Mieczkowski, Elżbieta Kotarska, płk Jan Duda (powt. 7 maja o godz. 14:35). Natomiast o 01:15 dokument Marka Tomasza Pawłowskiego „Uciekinier” przedstawiający postać Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz, który po wojnie, za przynależność do AK, więziony był również przez władze komunistyczne.
7 maja w TVP INFO przed godz. 16.30 wielokrotne wejścia reporterskie „na żywo” zapowiadające obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Następnie o 16.30 relacja spod Europejskiego Centrum Solidarności z przyjazdów prezydentów i premierów zaproszonych specjalnie na tę uroczystość. Ok. godz. 18.45 transmisja wystąpień prezydentów Polski i Niemiec, natomiast od 21.00 TVP INFO pokaże na żywo uroczystość zapalenia zniczy przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

7 maja o 22:35, w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”, widzowie Jedynki obejrzą wstrząsający film dokumentalny „Pamięć obozów”. Na taśmie filmowej zostały uwiecznione drastyczne sceny z Dachau, Auschwitz, Buchenwald oraz innych obozów śmierci, których nazwy nie są znane. Niektóre z ukazanych okropieństw wojny miały miejsce tuż przed wkroczeniem aliantów, gdy hitlerowcy próbowali zatuszować ślady swoich zbrodni. W montaż materiałów o zbrodniach hitlerowskich zaraz po zakończeniu II wojny światowej był zaangażowany Alfred Hitchcock. Dokument nie został jednak ukończony, materiały przeleżały w archiwum Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie. Polska wersję filmu czyta wybitny aktor Tadeusz Borowski.

W TVP Historia o 08:25 „Encyklopedia II wojny światowej: Zbrodnia i kara”. Film Bogusława Wołoszańskiego został poświęcony procesowi norymberskiemu. Natomiast o 21:40 w „Sensacjach XX wieku: Berlin 1945 rok” będzie mowa o ofensywie wojsk radzieckich w kwietniu 1945 r., w której wyniku został zdobyty Berlin (cz. 2 o 22:05), zaś o 00:15 film dokumentalny Karola Nowakowskiego „Niemiecki sen o potędze”.

W TVP Polonia już o 17:55 program „Sensacje XX wieku. Osaczeni /2/” (powt. o 01:15 a III część - 8 maja o 01:15). O godz. 23.40 TVP1 i TVP Polonia będą TRANSMITOWAĆ uroczystość państwową z okazji zakończenia II wojny światowej z Westerplatte.

W TVP Regionalnej 8 maja o 14:30 „Riese – tajemnice wykute w skale” – dokument fabularyzowany Macieja Kieresa o kompleksie „Riese” (Olbrzym) w Górach Sowich (powt. o godz. 03:55). Z kolei w TVP Historia - „Cafe Historia: Gorzkie zwycięstwo”, premierowe wydanie programu o 14.30 (powt. 9 maja o 17:35), o godz. 16:25 „Spór o Historię”, w którym dyskutować będą profesorowie: Antoni Dudek, Wojciech Materski i Tadeusz Marczak (powt. 9 maja o 14.40) Po nim o 17:05 premiera „Gorzkiego zwycięstwa” filmu Zofii Kunert, zrealizowanego z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jest to próba bilansu udziału Polski w koalicji antyhitlerowskiej i odpowiedzi na pytanie: czy należąc do grupy państw zwycięskich, naprawdę odnieśliśmy zwycięstwo?(powt. 9 maja o 19.35). Natomiast o 19:35 będzie emitowany film dokumentalny „8 maja 1945. Szczególny dzień”. Potem o 20:40 Marcin Zaborski w programie „Cafe Historia – Propaganda nazistowska w filmie” będzie rozmawiał o kulisach powstania antypolskiego, propagandowego filmu „Heimkehr" (polski tytuł „Powrót do ojczyzny"). Natomiast o 23.40 widzowie zobaczą dokument „Jasnowłosa prowincja” (powt. 9 maja o 12:45). Film jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Jedynka na 8 maja przygotowała o 21:20 dramat wojenny „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland nominowany w 2012 r. do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jest to historia ocalenia m.in. Krystyny Chiger, która swoje dramatyczne przeżycia opisała później w autobiograficznej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku" przedstawiającej wojenne losy rodziny Chigerów oraz innych Żydów, ukrywających się w lwowskich kanałach ( powt. 9 maja o godz.00:10).
9 maja w TVP Historia zaproponuje wiele znakomitych dokumentów. I tak o godz. 11:40 widzowie będą mogli obejrzeć francuski film dokumentalny „8 maja 1945 roku. Szczególny dzień”. Z kolei o 16:25 i 22.50 „Encyklopedia II wojny światowej - Cena zwycięstwa”. A o 17.35 premierowe wydanie „Cafe Historia: Gorzkie zwycięstwo”. O 21:40 „Wszystko co nasze” – film dokumentalny w reż. Przemysława Młyńczyka i Leszka Wiśniewskiego. Film prezentuje losy pokolenia urodzonego w II Rzeczypospolitej, w tym Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na obczyźnie. Z kolei w TVP Regionalna o 13:00 „Wyrok na Franciszka Kłosa” - dramat wojenny Andrzeja Wajdy. To zrealizowana dla TVP ekranizacja powieści Stanisława Rembeka, stanowiąca wstrząsające i przenikliwe studium kolaboracji (powt o godz. 01:55). O 14:55 „Śladami podniebnej epopei” – film dokumentalny Sławomira W. Malinowskiego o miejscach związanych z polskimi lotnikami walczącymi o Londyn w czasie II wojny światowej (powt. o godz. 00:10) oraz o 23:35 „Archiwum zbrodni: Dziki Zachód – rok 1945” - program dokumentalny Adama Zadwornego. W tym odcinku o jednej z białych plam zachodniopomorskiej historii najnowszej. 11 maja o godz. 21:25. Jedynka zaprosi na nowy film dokumentalny „Święta wojna Rosja” Barbary Włodarczyk. Dlaczego Rosjanie uważają, że ich wojna jest „święta”, czy są gotowi bronić własnych interesów bez względu na cenę, jak postrzeganie historii II wojny światowej wpływa na odbiór współczesności, zwłaszcza konfliktu na Ukrainie, i co myślą na temat zaangażowania ich żołnierzy w Donbasie. Odpowiedzi na te pytania Barbara Włodarczyk szuka w Moskwie, w Petersburgu i na prowincji. Rozmawia m.in. z uczestniczką blokady Leningradu. Z kolei o 17:25 Dwójka rozpoczyna cykl Cezarego Ibera „Portrety wojenne” poruszający losy bohaterów okresu II wojny światowej. To opowiadane z perspektywy postaci, pełne emocji i napięcia historie. Pierwsza z nich będzie poświęcona Bronisławowi Hellwigowi, żołnierzowi Oddziału Szturmowego Parasol; 12 maja Janowi Zumbachowi, dowódcy dywizjonu 303; 13 maja - Janowi Grudzińskiemu, dowódcy ORP Orzeł; 14 maja – oficerowi Zdzisławowi Pacakowi – Kuźmirskiemu i 18 maja - Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi Spraw Zagranicznych II RP. 18 maja o godz. 22:00 w Jedynce interesująco zapowiada się premiera brytyjskiego dokumentu „Armia Hitlera na podsłuchu”. Jest to film opowiadający historię o tym, jak przechytrzono niemieckich generałów. Premier Winston Churchill miał pomysł, aby podsłuchiwać oficerów Wermachtu. W 1939 r. wywiad brytyjski przekształcił domy pod Londynem w miejsca odosobnienia dla niemieckich oficerów schwytanych w czasie działań wojennych. Miejsca te zostały luksusowo wyposażone i naszpikowane sprzętem do podsłuchiwania. Dzięki temu wywiad brytyjski pozyskiwał wiele tajnych informacji na temat planów wojskowych. Były one wykorzystywane przez aliantów i pozwoliły ostatecznie wygrać II wojnę światową.

Centrum Informacji TVP