• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kuchnia, zdrowie i wnętrza – jesienne nowości w TVP HD

11:18, 08.09.2015
Kuchnia, zdrowie i wnętrza – jesienne nowości w TVP HD!!! pusty LEAD !!!

Programy o zdrowiu, gotowaniu oraz urządzaniu wnętrz to jedne z nowości jesiennej ramówki TVP HD. Wśród propozycji m.in. „Przez żołądek do zdrowia”, z którego widzowie dowiedzą się, jak tryb życia, a w szczególności odżywianie wpływają na zdrowie, a także „Login: kuchnia” wprowadzający w świat blogerów kulinarnych, którzy zdradzą tajniki swojego sukcesu oraz podpowiedzą w zabawny sposób, jak przygotować pyszną potrawę nawet w trudnych sytuacjach. Widzowie TVP HD zobaczą także spektakularne metamorfozy wnętrz w nowej serii lubianego programu „Dekorady”.

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO ZDROWIA
od 17 września
czwartek, godz. 17:30
To nowatorski program poświęcony propagowaniu zdrowego stylu życia oraz sposobów odżywiania mogących wpłynąć na poprawę zdrowia. Na przykładach osób, które mają problemy zdrowotne, twórcy programu określają, jaką rolę odgrywa odżywianie w prewencji i leczeniu wielu chorób. Na nowo odkryją dawną mądrość Hipokratesa: „Jedzenie powinno być lekarstwem, a lekarstwo jedzeniem”.
W poszczególnych odcinkach programu widzowie poznają osoby, które cierpią na przeróżne, dręczące je od lat dolegliwości: alergie, choroby tarczycy, chroniczne zmęczenie, czy bezsenność. Wśród uczestników znajdą się też osoby borykające się z otyłością i związanymi z nią dolegliwościami. Większość z nich przyjmuje leki, które tylko wytłumiają objawy, a nie są w stanie dotrzeć do przyczyn choroby. Wszyscy uczestnicy chcą zmienić swoje nawyki dotyczące trybu życia, przejść swoistą metamorfozę żywieniową. Widzowie prześledzą drogę uczestników do zdrowia i metody złagodzenia różnorodnych objawów chorobowych. Zobaczą, jak za pomocą naturalnych sposobów i przy wprowadzeniu odpowiedniej diety, można uzyskać lepsze samopoczucie, jakość życia, czy ograniczenie zażywania leków. Wśród bohaterek programu jest m.in. Krystyna Prońko. Nasze zdrowie to przede wszystkim ścisły związek tego co jemy, z tym jak dbamy o własne ciało i psychikę, dlatego praktycznych wskazówek będą udzielali eksperci różnych specjalności:

Dr inż. Olga Paluchowska-Święcka – specjalista medycyny żywienia i dietetyki. Absolwentka Dietetyki oraz Ochrony Środowiska na SGGW. Doktorantka mikologii. Specjalizuje się w odchudzaniu estetycznym i dietetyce medycznej. Pracuje z pacjentami ze znacznymi obciążeniami zdrowotnymi.

Ireneusz Ciara – terapeuta żywieniowy, fizjolog przewodu pokarmowego, którego najważniejszym narzędziem pracy jest znajomość biochemicznych procesów trawienia. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Universita di Ferrara we Włoszech oraz City University of New York w USA. Prowadzi konsultacje zdrowotno-dietetyczne oraz rozpisuje indywidualne diety terapeutyczne.

Witold Szmańda – promotor zdrowego stylu życia. Autor holistycznego programu DDFS opartego na połączeniu detoksu, diety, fitness i SPA, pozwalającego uzyskać równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Pasjonat zdrowego odżywiania. Był trenerem personalnym gwiazd Hollywood m.in. Heidi Klum czy Keanu Reevesa.

Pyszne, zdrowe i łatwe do samodzielnego wykonania potrawy według zaleceń ekspertów przygotuje z uczestnikami Szymon Szlendak.
LOGIN: KUCHNIA
od 18 września,
piątek, godz. 17.30
Nieszablonowy program o gotowaniu i nie tylko. Tym razem do kuchni zostali zaproszeni blogerzy kulinarni, a nie profesjonaliści. Widzowie dowiedzą się, kim tak naprawdę są twórcy blogów, w czym tkwi ich fenomen i ogromna siła przyciągania internautów. Zobaczą, czy rzeczywiście radzą sobie w kuchni nie gorzej niż zawodowi kucharze. Dla wielu osób gotowanie jest ciężką pracą, ale nie dla bohaterów programu! To ucieczka od codzienności, pasja i radość, chęć dzielenia się z innymi swoją „twórczością” kulinarną. Wszyscy emanują niezwykłą energią, którą czerpią z codziennych drobiazgów, z bliskości natury, ze spotkań z przyjaciółmi. Jak mówi jedna z uczestniczek programu, Julita Strzałkowska: „Gotowanie jest dla mnie podążaniem za smakiem, jego odkrywaniem i utrwalaniem. Często gotuję intuicyjnie, zmieniam przepisy, dodaję inne składniki. Uwielbiam gotować dla rodziny i przyjaciół, kiedy widzę ich najedzonych i zadowolonych czuję, że dostaję skrzydeł”. Widzowie poznają także życie prywatne twórców blogów kulinarnych. Okazuje się, że na co dzień zajmują się pracą w radiu, marketingiem, projektowaniem graficznym, psychologią… Wśród uczestników jest Samar Khanafer – Gniadek, pół-Libanka, pół-Polka, znakomicie łącząca kuchnię polską i arabską, uczestniczka popularnego show kulinarnego. Poznamy też m. in. zakochanych w Podlasiu Magdę i Adama Gendźwiłłów, zwycięzców tytułu Kulinarnego Bloga Roku 2012 oraz Martę Wajdę – promotorkę miejskiego ogrodnictwa.

Gotowanie w programie nie będzie zwykłym podawaniem kolejnych przepisów. Będzie to gotowanie z utrudnieniami. Takimi, z jakimi każdy bloger kulinarny zaczynał swoją kulinarną przygodę, gotując dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Każdy z uczestników programu może wybrać składniki na trzy posiłki (śniadanie, obiad i kolacja). W planach są takie dania jak: kasza jaglana z wodą różaną, suszonymi daktylami i orzechami pistacjowymi, faszerowane mini-cukinie, spring rolls z wieprzowiną i krewetkami i wiele innych pysznych dań. Jednak na ekranach telewizorów widzowie nie zobaczą jak blogerzy realizują wybrane przepisy. Tuż przed przygotowaniem dań, prowadząca zamieni jeden z przygotowanych składników na inny, np. z przepisu na jajecznicę znikną jajka, a pojawi się ziemniak lub z kuchni zostaną zabrane wszystkie noże. Wtedy bloger musi błyskawicznie zmienić plany, wykazać się refleksem i pomysłowością. Jak sobie poradzą uczestnicy programu? Przepisy na dania przed i po modyfikacji przepisu będzie można znaleźć na stronie: loginkuchnia.tvp.pl.

Program prowadzi dziennikarka i blogerka kulinarna Aga Kozak, specjalizująca się w pisaniu o jedzeniu i sztuce, znana m.in. z programu „Słodko i wytrawnie”. Z wykształcenia kulturoznawczyni - filmoznawczyni, medioznawczyni i amerykanistka po Uniwersytecie Jagiellońskim, Middlesex University w Londynie i NYU w Nowym Jorku.
DEKORADY
niedziela, godz. 14:20
W tym programie architekci wnętrz pokazują, jak za pomocą ogólnodostępnych środków urządzić modne i funkcjonalne wnętrza. Tu znajdą coś dla siebie fani designu i aranżacji wnętrz, ale także ci, którzy marzą o błyskawicznej i niewymagającej nakładów metamorfozie swojego mieszkania. W programie również porady, jak nadać nowe życie starym meblom oraz jak za pomocą ograniczonego budżetu dokonać spektakularnej przemiany wnętrza. Ekipa „Dekorad” wkracza zarówno do starych, jak i do nowych mieszkań w stanie deweloperskim, w których pod nieobecność właścicieli dokonuje efektownych przemian. Twórcy programu stawiają na estetykę, ciekawe rozwiązania i na uzyskanie jak najlepszej funkcjonalności wnętrz. Ekipa proponuje też proste sposoby na samodzielne wykonanie prac dekoratorskich.

Przed architektami pojawiają się często trudne wyzwania: jak zaaranżować 30 m2 dla trzypokoleniowej rodziny? Jak urządzić funkcjonalną małą kawalerkę? Projektanci odważnie miksują we wnętrzach styl nowoczesny i vintage, do mieszkań wprowadzają styl loftowy lub skandynawski, stosują nowe rozwiązania architektoniczne, takie jak beton strukturalny lub panele podłogowe na ścianach. Za pomocą różnych trików osiągają efekt „powiększenia” niewielkich pomieszczeń, wystarczy czasem mała zmiana koloru mebli czy ścian. W niektórych przypadkach pojawiają się nowe pomieszczenia, np. sypialnia oddzielona drzwiami przesuwnymi i miejsca, których do tej pory brakowało, np. kącik jadalny.

Program prowadzi Maciej Bogaczewicz, doświadczony architekt, Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który z pasją przekazuje widzom swoją wiedzę.