• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Koprodukcje TVP2 docenione na międzynarodowych festiwalach filmowych

15:31, 05.10.2015
Koprodukcje TVP2 docenione na międzynarodowych festiwalach filmowych!!! pusty LEAD !!!

Dwa filmy dokumentalne: "Mów mi Marianna" i "Casa Blanca" koprodukowane przez Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 otrzymały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych.

 
Kadr z filmu "Casa Blanca"

Podziel się:  Więcej
„Mów Mi Marianna” w reż Karolina Bielawskiej koprodukcja z Kalejdoskop Film otrzymała dwie nagrody Grand Prix Złoty Centaur oraz nagrodę Jury Prasowego podczas prestiżowego 25. Międzynarodowego Festiwalu w Sankt Petersburgu Message to Men. Film został w ostatnim czasie również doceniony na festiwalu w Portugali Queer Lisboa Film Festiwal otrzymując nagrodę „Najlepszy Dokument”.

„Mów Mi Marianna” to przejmująca opowieść o czterdziestoletniej atrakcyjnej kobiecie. Powoli wchodzimy w jej życie, by zrozumieć decyzję, jaką podjęła. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć i po prostu być sobą. Opowieść o Mariannie jest dwuwątkowa. Teatralna gdzie zmaga się z przeszłością oraz dokumentalna, gdzie walczy z nieoczekiwanymi sytuacjami, które dramatycznie zmieniają jej los. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka.

„Casa Blanca” w reż. Aleksandry Maciuszek koprodukcja z Kjiora Anna Gawlita, zwyciężyła w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Dokument na 15. Trinidad and Tobago Film Festiwal, a także otrzymała Specjalne Wyróżnienie za artystyczne zasługi przyznane przez Jury Amnesty International Human Rights.

Casa Blanca to przejmująca historia Nelsy – 76-letniej niedołężnej starszej kobiety i jej cierpiącego na Syndrom Downa 37 – letniego syna Vladimira. Dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, natomiast Nelsa - jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Ich pożycie cechują konflikty. Kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, czas swój woli spędzać z rybakami, pomagając im w pracy, dokazując i pijąc rum.

Centrum Informacji TVP