• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Zbigniew Rytel z TVP Sport nagrodzony medalem „Pro Patria”

09:44, 13.05.2016
Zbigniew Rytel z TVP Sport nagrodzony medalem „Pro Patria”!!! pusty LEAD !!!

Zbigniew Rytel z TVP Sport otrzymał medal „Pro Patria”. Wyróżnienie to jest przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.”

 
Zbigniew Rytel

Podziel się:  Więcej
Uroczystość odbyła się 3 maja w historycznym Gmachu Sejmu Śląskiego (obecnej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego) – w 225. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja i wybuchu 3. Powstania Śląskiego. Medalami „Pro Patria” uhonorowano 12 osób, w tym wieloletniego dziennikarza TVP Sport Zbigniewa Rytela. Został on nominowany do wyróżnienia przez Stowarzyszenie „Pamięć Jastrzębska”. Prezes stowarzyszenia, Alojzy Pietrzyk wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem wręczyli medale podczas uroczystości wpisującej się w cykl obchodów dwóch wielkich rocznic na Śląsku.

Zbigniewa Rytel to dziennikarz TVP Sport, absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i dziennikarstwa na amerykańskim Texas Tech University. Jego filmy dokumentalne (jak choćby „Krzysztof Wiłkomirski – ostateczna walka”, „Idolka” o Justynie Kowalczyk, „Sport w TVP – obrazki z wystawy”, „PKOl – 90 lat na olimpijskim szlaku” czy „Dzieci Mniejszego Księcia”) były nagradzane podczas festiwali w Polsce i za granicą. Jest też Laureatem „Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego” – nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego za twórczość artystyczną. Zbigniew Rytel to także były lekkoatleta – przez wiele lat reprezentant Polski, wielokrotny medalista imprez polskich i międzynarodowych w biegu na 400 metrów.

Centrum Informacji TVP