Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu i jego Brygadzie nie było dane przybyć na pomoc Powstańcom Warszawskim. Ich spadkobiercy, żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Stanisława Sosabowskiego, zrobią to symbolicznie w ich imieniu. 23 września, w dniu święta 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i 6. Brygady, w przeddzień 50. rocznicy śmierci gen. Stanisława Sosabowskiego, oprócz pochówku gen. Maćkowiaka, odbędą się w Warszawie również wydarzenia towarzyszące tej uroczystości: desant spadochroniarzy na Bemowie oraz spotkania z okazji „Dnia Spadochroniarza” w Muzeum Wojska Polskiego. Przez cały dzień Telewizja Polska będzie transmitować najważniejsze wydarzenia oraz filmy i programy z nimi związane. TVP Info, TVP Historia, TVP Polonia i TVP3 wyemitują okolicznościowy spot, w którym kluczową rolę odgrywa fragment piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie” opowiadający o marzeniu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. S. Sosabowskiego - wylądowaniu w Warszawie w 1944 w czasie Powstania.
Już
22 września (piątek) TVP1 o godz. 21.25 (powt. 23 września, sobota, godz. 01.20) zaprosi widzów na cz. 1 dramatu wojennego
„O jeden most za daleko”. Drugą część wyemituje 29 września (piątek, godz. 21.20). Zrealizowany z ogromnym rozmachem film oparty został na motywach książki pod tym samym tytułem, napisanej przez historyka Cornelius'a Ryan'a. W obsadzie znalazło się ponad piętnaście światowych gwiazd filmu, w tym Gene Hackman w roli generała Sosabowskiego. Film przedstawia brawurową, aczkolwiek okupioną olbrzymimi ofiarami operację wojsk alianckich przeprowadzoną we wrześniu 1944 w Holandii w okolicach Arnhem. Część pierwsza przedstawia kulisy przygotowań do operacji oraz przebieg jej początkowych wydarzeń.
23 września (sobota) już od 6.00 TVP Info zaprosi na specjalne wydanie Info Poranka. Wyjątkowi goście w Muzeum Wojska Polskiego przypomną zapomnianą historię bohaterskich sosabowszczyków oraz postać gen. Maćkowiaka.
O godz. 10.00 Antena pokaże transmisję z Katedry Polowej Wojska Polskiego mszy św. żałobnej w intencji śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka zmarłego w Londynie w wieku 101 lat, instruktora „Cichociemnych”, oficera 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uczestnika operacji Market Garden (desantu aliantów pod Arnhem), a po wojnie trenera lekkiej atletyki na Uniwersytecie Oxford.
Ok. godz. 11.30 widzowie będą świadkami pochówku prochów generała Maćkowiaka na Cmentarzu Wojskowym oraz złożenia kwiatów na grobie gen. S. Sosabowskiego.
Ok. godz. 12.00 – 12.30 TVP Info transmitować będzie dedykowany sosabowszczakom desant 60 skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej na lotnisku Warszawa – Babice. Popołudniu o
godz. 17.00 nastąpi odsłonięcie pomnika gen. Stanisława F. Sosabowskiego na pl. Inwalidów w Warszawie. Ponadto
od godz. 10.00 do 18.00 w TVP Info nie zabraknie relacji z Muzeum Wojska Polskiego, gdzie odbywać się będzie „Dzień Spadochroniarza”. W programie zaprezentowane zostaną m.in.: historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz wyszkolenia żołnierzy 6. BPD, a także wystawy historyczne.
Jedynka, o godz. 12.25, zaprosi na film dokumentalny
„Honor Generała”, opowiadający historię generała Stanisława Sosabowskiego. Jego losy bardziej znają holenderscy niż polscy widzowie. Holendrzy przywrócili zarówno jemu, jak i jego brygadzie honor. W czasach powojennych generał Sosabowski był przez 5 dni w tygodniu prostym Stanem, szeregowym pracownikiem w fabryce, a tylko podczas weekendów, w czasie spotkań kombatanckich, zakładał mundur polskiego generała. Jakich działań było trzeba, by generałowi pośmiertnie przyznać holenderski Order Brązowego Lwa oraz by królowa Beatrix odznaczyła najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym - Orderem Wojskowym im. Króla Willema I sztandar jego brygady? (powt.: TVP Historia o godz. 20.15, TVP Polonia o godz. 00:25 oraz na vod.tvp.pl).
TVP Historia, o godz. 16.35, w dokumencie
„Lądowanie w Oxfordzie”, zaprezentuje sylwetkę gen. Alfonsa Maćkowiaka (Alana Mack’a), urodzonego w 1916 roku wybitnego Polaka. Po wojnie Maćkowiak nie chciał wracać do komunistycznej Polski i został w Wielkiej Brytanii. Był zawodnikiem, trenerem, działaczem sportowym i polonijnym. Ukoronowaniem jego kariery było objęcie stanowiska na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Ponadto
TVP3 zaprosi w pasmach wspólnych na cykl minireportaży poświęconych gen. Maćkowiakowi, a jego sportowym losom zostanie poświęcony materiał TVP Sport, który wyemitowany będzie w serwisach informacyjnych (Sport po Wiadomościach w TVP1, „Sport-Telegram” w TVP2, „Sportowy Sobota” w TVP Sport oraz serwisy sportowe w TVP INFO).
„O jeden most za daleko”:
• TVP1, część I, 22 września (piątek), godz. 21.25 (powt. 23 września, sobota, godz. 1.20)
• TVP1, część II, 29 września (piątek), godz. 21.20
„Honor Generała”, 23 września (sobota):
• TVP1, godz. 12.25
• TVP Historia, godz. 20.15
• TVP Polonia, godz. 00.25
Film dostępny będzie również na www.vod.tvp.pl
• „Lądowanie w Oxfordzie”, TVP Historia, 23 września (sobota), godz. 16.35.