• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kolejna nagroda dla najnowszego dokumentu Biełsatu

14:40, 24.10.2017
Kolejna nagroda dla najnowszego dokumentu Biełsatu!!! pusty LEAD !!!

Wyprodukowany przez Biełsat TV film dokumentalny Jerzego Kaliny „Bieżeńcy 1915-1922” otrzymał wyróżnienie VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

 
Jerzy Kalina

Podziel się:  Więcej
Idea Festiwalu, który odbywa się w Warszawie w dniach 23-27 października 2017 r., skupia się na łączeniu filmów o tematyce historycznej oraz patriotyczno-obronnej, poświęconych międzynarodowym misjom różnych armii świata, angażujących się w walkę z terroryzmem, klęskami naturalnymi i cywilizacyjnymi. Na tegoroczną edycję imprezy wpłynęło 70 filmów z 18 krajów świata. Wśród laureatów znalazło się szesnastu twórców z Polski oraz dziesięciu z zagranicy.

Film „Bieżeńcy 1915-1922” opowiada mało znaną historię masowego przesiedlenia mieszkańców zachodnich guberni Cesarstwa Rosyjskiego w głąb Imperium, co miało na celu pozbawienie nacierających wojsk niemieckich aprowizacji. Według szacunków historyków swoje domy mogły opuścić nawet trzy miliony osób – głównie Białorusinów, Ukraińców, Rosjan i Polaków. Jedna trzecia z nich nie przeżyła tułaczki.

Od dnia premiery – 5 października – film Jerzego Kaliny uhonorowano już trzykrotnie – na XV festiwalu „Pokrovkino” w Kijowie, XII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie, a teraz na imprezie poświęconej filmom historycznym i wojskowym.