• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Gwiazdy Camerimage 2017 w TVP Kultura

11:44, 16.11.2017
Gwiazdy Camerimage 2017 w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

W sobotę 18 listopada TVP Kultura zaprasza na rozmowy z gośćmi jubileuszowej, 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage w Bydgoszczy: Kennethem Branaghem, Davidem Lynchem, Volkerem Schlöndorffem, Phillipem Noyce’em i J.K. Simmonsem.

 
D. Lynch

W dniu zamknięcia 25. edycji Camerimage, największego festiwalu poświęconego sztuce autorów zdjęć filmowych, TVP Kultura pokaże wywiady z obecnymi w Bydgoszczy twórcami światowego kina, a wieczorem – dzieło autorstwa jednego z nich.

11:00 „Studio festiwalowe” cz. 1 - Kenneth Branagh i Haris Zambarloukos, Phillip Noyce

TVP Kultura jako jedyna polska stacja telewizyjna wyemituje wywiad z angielskim reżyserem i aktorem Kennethem Branaghem oraz jego przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem, operatorem Harisem Zambarloukosem, z którym wspólnie odebrał Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser. To nie jedyna statuetka, którą Branagh zabierze z Bydgoszczy: został też uhonorowany nagrodą Krzysztofa Kieślowskiego przyznawaną wszechstronnym aktorom i aktorkom, którzy swoją pracą wzbogacają sztukę filmową. W rozmowie z Andrzejem Rossą opowie między innymi o tym, kim był dla niego Kieślowski i o swoim najnowszym filmie „Morderstwo w Orient Expressie” na podstawie powieści Agathy Christie o przygodach detektywa Herculesa Poirot. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Judi Dench, Johnny Depp, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Derek Jacobi, Leslie Odom Jr. i Michelle Pfeiffer.

Kolejny gość, australijski reżyser Phillip Noyce, z Kennethem Branaghem poznał się na planie filmu „Polowanie na króliki”, który ten pierwszy wyreżyserował w 2011 roku. Podobnie jak Branagh, Noyce odebrał w tym roku nagrodę w Bydgoszczy, konkretnie Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Autor m. in. obrazów na podstawie prozy Toma Clancy’ego, czyli „Czasu patriotów” (1992) i „Stanu zagrożenia” (1994) - obu z Harrisonem Fordem w roli głównej - opowie m.in. o swojej znajomości z krytykiem filmowym, współtwórcą i długoletnim rektorem Łódzkiej Szkoły Filmowej Jerzym Toeplitzem, który w latach 70. założył Szkołę Filmową w Sydney oraz pracy z Danielem Olbrychskim przy okazji kręcenia filmu „Salt” z Angeliną Jolie.

Godz. 16:20 „Studio festiwalowe” cz. 2 – J.K. Simmons, Volker Schlöndorff, David Lynch

Laureat Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Whiplash”, amerykański aktor J.K. Simmons, przybliży wyzwania i metodologię swojej pracy, a jeden z ojców założycieli obchodzącego w tym roku 25-lecie festiwalu Camerimage - niemiecki reżyser Volker Schlöndorff, któremu międzynarodową sławę, Oskara i Złotą Palmę w Cannes przyniósł oparty na książce Güntera Grassa „Blaszany bębenek”, powie o fascynacji Jerzym Skolimowskim i swoim najnowszym filmie „Powrót do Montauk” ze Stellanem Skarsgårdem i Niną Hoss.
Z kolei amerykański reżyser i wszechstronny artysta David Lynch opowie o otwartej 12 listopada w toruńskim CSW wystawie obejmującej właściwie całą jego twórczość, a także o niezwykle według krytyków udanym powrocie do „Twin Peaks” i swoich związkach z Camerimage.

Godz. 20:20 - „Blue Velvet”

Na zakończenie dnia spędzonego z gośćmi Camerimage TVP Kultura pokaże film jednego z nich, mianowicie „Blue Velvet” Davida Lyncha z 1986 roku. Ten obraz łączący elementy kina noir, filmu psychologicznego i horroru szybko zyskał status kultowego, a sam Lynch – swoją drugą nominację do Oscara za reżyserię. W rolach głównych wystąpili Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper i Laura Dern.