• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Produkcja TVP nagrodzona w USA

15:15, 27.04.2018
Produkcja TVP nagrodzona w USA!!! pusty LEAD !!!

Reżyserka „Filmu dla Stasia” Monika Meleń 10 kwietnia w Las Vegas odebrała Srebrny Medal w kategorii Sprawy Ludzkie podczas gali podsumowującej New York Festivals World’s Best TV and Films 2018.

 
Monika Meleń

Podziel się:  Więcej
Dokument Telewizji Polskiej opowiada o relacji dwóch niepełnosprawnych osób: dorosłego Stanisława, i dużo młodszego Stasia. Mężczyzna długo i cierpliwie tłumaczy dziecku, co jest w życiu ważne, a także jak sobie radzić z najprostszymi czynnościami, które mogą mu sprawiać trudność. Uczy go siły, pokazuje jak mimo niepełnosprawności cieszyć się życiem i brać z niego tyle, ile się zamarzy. Stanisław jest malarzem, a jednocześnie współautorem filmowego przesłania. Realizowane w prywatnych warunkach nagrania są nie tylko świadectwem niecodziennego porozumienia ludzi dotkniętych podobną niepełnosprawnością, lecz także lekcją na temat najzwyklejszych życiowych spraw: sposobu ubierania się czy reagowania na nietolerancję wobec osób dotkniętych kalectwem. Film jest znakomitym narzędziem empatii, swoistym podręcznikiem dla społeczeństwa.

Konkurs w Las Vegas uhonorował najlepsze produkcje telewizyjne i filmowe z 50 krajów świata. To nie jedyne wyróżnienie produkcji TVP, film został doceniony na m.in. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Europejskim Festiwalu Filmowym w Kołobrzegu, Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto, Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, Festiwalu Mediów w Łodzi oraz na „Prowincjonaliach” w Łodzi.