• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagrody dla dokumentów koprodukowanych przez Telewizję Polską

11:39, 05.07.2018
Nagrody dla dokumentów koprodukowanych przez Telewizję Polską!!! pusty LEAD !!!

Ostatnio kilku dokumentom zrealizowanym w koprodukcji z TVP przyznano prestiżowe wyróżnienia na festiwalach filmowych. „Dwa światy” Macieja Adamka otrzymał kolejną, już 20. nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Pärnu w Estonii.

 
Kadr z filmu „Over the limit”

Podziel się:  Więcej
3 lipca wręczono nagrody sekcji branżowych 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Polskie projekty oraz koprodukcje triumfowały w sekcji Docs in Progress. Są wśród nich dwie koprodukcje telewizyjne:

„Kinooperator” (ang. tytuł „The Projectionist”). Film będzie opowiadał historię Walentina – kinooperatora pracującego w jednym z kijowskich kin przez ponad 40 lat. Autorem dokumentu jest Yuriy Shylov, a polskim producentem tej ukraińsko-niemiecko-polskiej produkcji jest Mirosław Dembiński.

Jury sekcji branżowej Docs in Progress postanowiło wyróżnić projekt „Little Poland” (dawniej „Sztuka zrozumienia”) absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Mateja Bobrika ze zdjęciami Michała Stajniaka. Projekt przygotowywany przez Koi Studio opowiada o młodych Japończykach uczących się języka polskiego. Jury wyróżniło film „za poczucie humoru i pokazanie ludzkiej natury”.

Poza tym nasza koprodukcja „Over the limit” – otrzymała Grand Prix in Documentary Competition at Lubuskie Lato Filmowe.„Over the Limit” to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce Marcie Prus udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.