• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film „Rzeź Woli” doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece

14:46, 11.09.2018
Film „Rzeź Woli” doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece!!! pusty LEAD !!!

Film dokumentalny „Rzeź Woli” w reż. Rafała Geremka został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece w kategorii Najlepszy Film Telewizyjny. Dokument współprodukowała Telewizja Polska.

 
Kadr z filmu

Podziel się:  Więcej
Film „Rzeź Woli” opowiada o masakrze ludności cywilnej Warszawy dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Według oceny historyków na początku sierpnia 1944, w ciągu kilku pierwszych dni Powstania, Niemcy zamordowali od czterdziestu do sześćdziesięciu tysięcy mieszkańców jednej z dzielnic Warszawy. Twórcy filmu zdecydowali się pokazać również powojenną historię Heinza Reinefartha, który był odpowiedzialny za ten i wiele innych mordów na ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został on burmistrzem nadmorskiego kurortu Westerland i posłem do landstagu - nigdy nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnie, których dokonał.

Relacje świadków uzupełniane są wypowiedziami Piotra Gursztyna - historyka i autora książki „Rzeź Woli" oraz Philippa Martiego - autora książki „Sprawa Reinefartha". Film łączy materiały archiwalne, wspomnienia świadków z animacjami i grafikami komputerowymi.

W uzasadnieniu międzynarodowego Jury czytamy: To, co wyróżnia ten film względem innych produkcji na ten temat, to przedstawienie tego, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na współczesne społeczeństwa, które odkrywają je na nowo - konfrontują się z nimi i uczą się z nimi żyć. Film ten charakteryzuje się najwyższą jakością produkcji telewizyjnej i zmusza widza do zaangażowania emocjonalnego, prezentuje informacje i kreśli współczesny kontekst.

Produkcja: Telewizja Polska i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.