Ten film to prawdziwa spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych często emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życia. Polański, przebywając w areszcie domowym w Szwajcarii, zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela Andrew Braunsberga. Ich wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń bolesnych, trudnych przeżyć. W ten sposób powstał niezwykły filmowy portret, który nikogo nie pozostawi obojętnym.
Reżyser wraca w nim do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Mówi w nim o rzeczach, o których nie każdy odważyłby się powiedzieć przed kamerą i robi to w sposób poruszający i wzruszający.
Rozmowa została zarejestrowana w 2009 r. i jest bogato ilustrowana fragmentami filmów, programów informacyjnych oraz zdjęciami z prywatnej kolekcji, tworząc fascynujący portret wyjątkowego artysty.
Centrum Informacji TVP