-
Zamknęli mnie na 15 miesięcy, bo powysyłałem do znajomych kilka kartek pocztowych z napisem „Uczcie się polskiego… – mówi
Thomas Kretschmer, jeden z bohaterów filmu, były opozycjonista NRD, który podziwiał walkę Polaków o wolność. Obecny szef Urzędu ds. Akt Stasi Roland Jahn demonstracyjnie jeździł rowerem z flagą Polski i symbolem Solidarności, za co trafił do więzienia. Również inni opozycjoniści NRD próbowali solidaryzować się z Polakami. Film przypomina m.in. strajk głodowy w więzieniu w Cottbus, który grupa więźniów politycznych ogłosiła po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego – to niemal zupełnie nieznany dotąd epizod pokojowej rewolucji. W Polsce prawie w ogóle nie słyszano o wsparciu dla idei Solidarności przez obywateli NRD.
A ono jednak istniało, co udowodniły dwie znakomite dokumentalistki - Magdalena Gwóźdź (Telewizja Polska) i Róża Romaniec (Deutsche Welle), tworząc film „Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność", będącego wspólną produkcją ich macierzystych telewizji. Powstał więc w efekcie film będący podwójnym – polskim i niemieckim – spojrzeniem na tamtą epokę i próba dokonania bilansu przemian po obu stronach Odry.
Kiedy na początku listopada pokazano go premierowo w sali legendarnego „Haus am Checkpoint Charlie” w Berlinie,
„niemieccy historycy podkreślali – relacjonuje
Magdalena Gwóźdź- że udało nam się umiejętnie przeplatać wątki historyczne z biograficznymi, a także pokazać jak polska i niemiecka historia się zazębiały, jak jedne wydarzenia wynikały z innych.
„Uczcie się Polski” to kolejna już współpraca koprodukcyjna polsko niemiecka na antenie TVP2. Zapoczątkowała ją wspólna realizacja z niemiecką stacją MDR, serii „Co słychać sąsiedzie”, w którym porównywano, jak po 25 latach od uzyskania niepodległości i 10 latach od wejścia Polski do UE, zmieniło się i aktualnie wygląda codzienne życie na Wschodzie i na Zachodzie?
TVP2. Cykl „Czy świat oszalał?”, poniedziałek 15 grudnia, godz. 22:50.
Centrum Informacji TVP