Gala finałowa konkursu – w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół – odbyła się 7 grudnia w studiu TVP w Krakowie.
II Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych – skierowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych – przebiegał pod hasłem „Mój dom. Moje otoczenie. Moja ojczyzna”. Zwycięzców ogłoszono podczas gali finałowej 7 grudnia w krakowskim studiu telewizyjnym w Łęgu. Wydarzenie było transmitowane w TVP1, TVP Regionalnej oraz w Internecie na: iteatr.tvp.pl i ninateka.pl, na Platformie Hybrydowej TVP i na urządzeniach mobilnych poprzez aplikację TVP Stream.
- Rozmaitość propozycji – od kabaretowego show, poprzez formy muzycznych i baletowych montaży, teatr poezji, dramat psychologiczny, po teatr faktu – może tylko cieszyć – podsumował Marek Mikos, przewodniczący jury ogólnopolskiego konkursu. - Jeszcze większą satysfakcję daje widzowi oczyszczenie, jakiego doznaje uczestnicząc za sprawą młodych artystów w dramatach samotności, wyobcowania, poszukiwania i rozpoznania własnej tożsamości, a także brzemienia, ale i dumy z małej ojczyzny, z której się wyszło.
Z kolei Olgierd Łukaszewicz, przewodniczący kapituły honorowej, zwrócił się do uczestników konkursu: – Jakże wysoko mierzą nasze ambicje, skoro musicie sami pisać swoje teksty, tworzyć swój teatr i bawić się w literatów. To jest niezwykłe, że mówicie o tym, co wam jest bliskie, bolesne, co leży w sercu. Wybory między dobrem i złem są zawsze tematem teatrów od wieków. Wy to robicie na miarę swojej klasy, obserwacji w rodzinie. To jest wspaniałe. Dziękuję za to!
W kategorii szkoła podstawowa wygrało przedstawienie
„Telewizor” Teatrzyku W kieszeni ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii przyznano odpowiednio spektaklom: „Biały wróbelek” (Zróbmy teatr ze Szkoły Podstawowej nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu) i „Podaj dalej” (Mirotka ze Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym).
Wśród gimnazjów najlepszym ogłoszono przedstawienie
„eRPeG” Teatru Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie. Miejsce drugie przypadło spektaklowi „Szkice z dzieciństwa moich pradziadków” (Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Radziemicach) a trzecie - „Wakacyjnym spotkaniom” (Bajareczki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące).
Z kolei w kategorii szkoła ponadgimnazjalna zwyciężyło przedstawienie
„Falstart” Szkolnego Koła Teatralnego z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Drugie miejsce przyznano „Ławce” (Grupa Pod Wiszącym Kotem z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie). Ten spektakl został także uznany za najlepszy w głosowaniu Internautów.
Wśród domów kultury i innych placówek oświatowych zwyciężyło przedstawienie
„Gniazdo” Teatru Puk-Puk z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Drugie miejsce w tej kategorii zdobył spektakl „Post czy karnawał” (Teatr Tara-bum z Rybnickiego Centrum Kultury).
Zwycięskie grupy w każdej z czterech kategorii, a także piąty zespół – wybrany w internetowym plebiscycie publiczności – będą uczestnikami warsztatów teatralnych, po których pięć przedstawień zostanie nagrane przez profesjonalne ekipy realizacyjne Oddziałów Terenowych TVP. Spektakle będą miały premiery na Antenie TVP Regionalnej.
Do tegorocznego konkursu na uczniowski spektakl teatralny zgłoszono ponad 60 propozycji z całej Polski, z których 10 przeszło do finału. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłoniła kapituła honorowa w składzie: Jan Dworak, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Michał Walczak, Maciej Wojtyszko.
Podczas gali ogłoszono również werdykt Internautów na najlepsze przedstawienie. Galę, prowadzoną przez Paulinę Chylewską i Maciej Musiała, uświetniły występy artystów z Muzycznego Teatru im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z fragmentami utworów z przedstawienia „Przygody Sindbada Żeglarza” w reż. Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Koproducentem projektu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerami przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Orange; a fundatorami nagród: SAD Sp. z o.o., Manta S.A., 4Vision Sp. z o.o. Sp. K., Fundacja Orange oraz Instytut Badawczy NASK.
Więcej:
iteatr.tvp.pl