• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Od Wannsee do Żegoty

14:51, 23.01.2015
Od Wannsee do Żegoty!!! pusty LEAD !!!

W cieszącym się dużym zainteresowaniem brytyjskim cyklu „Polscy bohaterowie wojenni” w poniedziałek, 26 stycznia, o godz. 22:10 TVP1 przedstawi – w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu - odcinek „Żegota. Na pomoc Żydom”. A wcześniej zaprosi - w paśmie Teatru TV - na także brytyjskie, słynne, nagrodzone Emmy, „Ostateczne rozwiązanie” z Kennethem Branaghiem, Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim.

 
Kadr z filmu "Żegota. Na pomoc Żydom"

Wyprodukowane przez BBC „Ostateczne rozwiązanie” w reż. Franka Piersona (emisja o godz. 20:25) to nakręcona w autentycznych wnętrzach rekonstrukcja rozstrzygającego dla losów Żydów, historycznego spotkania nazistowskich decydentów w Wannsee 20 stycznia 1942 r. Jej wartość podnoszą też kreacje aktorów światowej sławy: Kennetha Branagha jako Reinharda Heydricha był też współscenarzystą), Colina Firtha jako dr Wilhelma Stuckarta i Stanleya Tucciego jako Adolfa Eichmanna.

Z kolei „Żegota. Na pomoc Żydom” w reż. Stuarta Rose’a przypomni niezwykłą historię Rady Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj - polskiej humanitarnej organizacji podziemnej działającej w latach 1942 - 1945, jako organ polskiego rządu na uchodźctwie. Zadaniem jej było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi. Rada działała pod konspiracyjnym kryptonimem Żegota. Wspierała politykę pomocy humanitarnej wysokiego ryzyka, która uratowała tysiące istnień ludzkich. To opowieść o tym, jak Polacy, narażając siebie i swoich bliskich, pomagali Żydom, ratując z getta mężczyzn, kobiety, dzieci - ukrywając je w bezpiecznych domach. Najbardziej bohaterscy jak Irena Sendler, wytrzymywali brutalne przesłuchania nie zdradzając tajemnicy. Po wojnie, osoby, które chroniły Żydów były traktowane jak wrogowie państwa, a ich bohaterskie historie zostały skazane na zapomnienie.

Premierowe dokumentalne propozycje Jedynki cieszą się dużym zainteresowaniem widzów i nie inaczej jest w przypadku pozycji poświęconych obecnie tragicznej rocznicy Holocaustu. Wyemitowaną w czwartek w paśmie „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” przejmującą opowieść Henryka Schoenkera pochodzącego z Oświęcimia w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego pt. „Dotknięcie Anioła” obejrzało 1 mln 157 tys. widzów, co przełożyło się aż na 11,2 proc. udziałów w oglądalności.


Centrum Informacji TVP