Stanisław Śmigiel jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Gdańskiej . Ukończył studia podyplomowe z zakresu ochrony informacji i zarządzania kryzysowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z opozycją demokratyczną w PRL był związany od 1977 do 1989 r. Współpracownik KSS KOR i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Działacz Studenckiego Komitetu Solidarności Trójmiasta. W stanie wojennym internowany, skazany i wyrzucany z pracy, więzień polityczny, członek podziemnych władz NSZZ „Solidarność” Regionu Toruńskiego, twórca i szef podziemnego wydawnictwa Kwadrat. Wydał jako pierwsze krajowe podziemne wydawnictwo powieść Aleksandra Sołżenicyna „Archipelag Gułag”. Wydawca i organizator podziemnych pism solidarnościowych. Pierwszą „współpracę” z Telewizją Polską podjął w 1984 r. w Toruniu, wchodząc kilkakrotnie z programem Radia „Solidarność” na fonięTVP1, za co skazany został na 1,5 roku więzienia. W 1989 r. członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Regionie Toruńskim i szef sztabu wyborczego tegoż komitetu w wyborach w czerwcu 1989 r. do Sejmu i Senatu na województwo toruńskie i włocławskie.
Jest odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi , w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (2000 r.), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1999 r.) oraz Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (2006 r.) Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa i działa w kilku organizacjach na rzecz poprawy warunków życia kombatantów solidarnościowego podziemia, którzy w III RP cierpią ubóstwo.
Stanisław Śmigiel pracuje w TVP od września 2007 roku. W latach 2007 – 2012 był dyrektorem Biura Bezpieczeństwa, od lipca 2012 r. jest pełnomocnikiem Zarządu ds. ochrony informacji. Obecnie - oprócz pracy w TVP – wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Centrum Informacji TVP