22 maja (pierwszy dzień)
„Komentarze Świat”: prowadzący program Piotr Chęciński oraz gość specjalny Jerzy Marek Nowakowski przybliżą widzom tematykę Szczytu i wagę poruszanych na nim problemów. Połączą się również z obecną w studiu w Kijowie Marią Przełomie. Emisja:13.05.
„Minęła 20.00”. W studio w Warszawie eksperci ds. energetyki zastanowią się nad znaczeniem Szczytu dla polskiej polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego kraju. W drugiej części programu specjalne wydanie „Studia Wschód” z Kijowa, gdzie Maria Przełomiec przeprowadzi rozmowy z uczestnikami Szczytu. Emisja: 20.00.
23 maja (drugi dzień)
Konferencja prasowa prezydentów, na której prawdopodobnie ogłoszone zostanie powołanie „Bałtycko-Czarnomorsko-Kaspijskiej Wspólnoty Energetyczno-Tranzytowej”. Emisja ok. 12.15.
W ciągu dnia na antenie TVP INFO planowane są także transmisje wywiadów z prezydentami krajów uczestniczących w Szczycie.
„Komentarze świat”: Gościem programu będzie ekspert komentujący przebieg drugiego dnia Szczytu. Emisja ok. 13.00.
W ramach „Rozmowy Dnia”
specjalne wydanie „Komentarzy Świat”. Prowadzący program wraz z ekspertem zaproszonym do studia w Warszawie oraz Marią Przełomiec wstępnie podsumują wydarzenia Szczytu Energetycznego. Emisja: 16.00.
„Minęła 20.00”. Obecni w warszawskim studio eksperci skomentują najważniejsze wydarzenia i decyzje III Szczytu Energetycznego w Kijowie oraz ich znaczenie. Emisja: 20.00.
Przebieg III Szczytu Energetycznego relacjonować będą także „Wiadomości” TVP1 oraz „Panorama” TVP2, łącząc się z Romanem Krykiem i Pawłem Gadomskim - korespondentami TVP obecnymi w Kijowie.
Inicjatorem idei Szczytu Energetycznego jest Polska. Pierwszy Szczyt odbył się w Krakowie (maj 2007), drugi w Wilnie (październik 2007). Oba wydarzenia były omawiane w specjalnych wydaniach „Studia Wschód”. Międzynarodowa inicjatywa dotycząca polityki energetycznej już przynosi konkretne rezultaty. Trwają prace nad studium wykonalności projektu Odessa- Brody – Gdańsk (Płock). Zauważalne jest zaangażowanie państw w przekonywanie innych krajów np. Kazachstanu do udziału w tym przedsięwzięciu. Udział Azerbejdżanu w projekcie stwarza nowe możliwości wykorzystania gazu z bogatych złóż azerskich, a ostatnio Kazachstan ratyfikował umowę o dostarczaniu ropy do Baku.
Prezydenci krajów uczestniczących w Szczycie planują utworzenie „Bałtycko-Czarnomorsko-Kaspijskiej Wspólnoty Energetyczno-Tranzytowej”, która może się okazać pierwszym tak kompleksowym projektem dywersyfikacji dostaw energii do Europy z pominięciem Rosji. (ASS)
TVP INFO na Szczycie Energetycznym