Na konkurs wpłynęło 98 zgłoszeń pisemnych z projektami, spośród których jury pod przewodnictwem Sławomira Jóźwika, dyrektora Agencji Filmowej TVP S.A. wybrało 61 prac. Najwięcej propozycji wpłynęło w dniach 26 – 30 maja, przede wszystkim drogą pocztową. Termin składania prac zakończył się, zgodnie z regulaminem konkursu, 26 maja, ale prace wysyłane pocztą napłynęły do Agencji Filmowej z kilkudniowym opóźnieniem.
O bardzo dużym zainteresowaniu konkursem świadczy obfita korespondencja z jego potencjalnymi uczestnikami. Do TVP napłynęło aż 80 e-maili z zapytaniami lub zgłoszeniami od uczestników. Pracownicy TVP wysłali 132 e-maile dotyczące konkursu i formalności związanych z jego organizacją oraz kilkadziesiąt zawiadomień listownych do uczestników, przeprowadzili także liczne rozmowy telefoniczne.
Zarząd TVP S.A., pomysłodawca przedsięwzięcia, z satysfakcją odnotowuje bardzo duże zainteresowanie tematyką konkursu.
- Tematyka naszego konkursu była dotychczas albo całkowicie pomijana, albo relatywizowana przez współczesnych twórców – mówi Sławomir Siwek, członek Zarządu TVP. – Uważamy, że tragiczne losy Polaków zmuszonych przez niemieckich okupantów do opuszczenia swoich ziem i rodzinnych siedzib to element niezbędny dla budowania naszej świadomości społecznej i historycznej. Przypomnienie i spopularyzowanie dziejów wypędzeń Polaków nabiera szczególnego znaczenia dziś, gdy kinematografie krajów sąsiednich, takich jak Niemcy, podejmują na wielką skalę, w ujęciu martyrologicznym, problematykę przesiedleń swoich obywateli po II wojnie światowej.
Aneta Wrona
Rzecznik Prasowy TVP S.A.