Wobec coraz bardziej realnej groźby marginalizacji lub wręcz całkowitego unicestwienia, nadawcy publiczni oświadczają, iż podejmą wszelkie przewidziane prawem kroki w obronie swojej misji. O ustalenie odpowiedzialności prawnej za nieuchronną likwidację radiofonii publicznej w Polsce zwrócą się m.in. do odpowiednich instytucji Unii Europejskiej.
Według najnowszych szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w 2008 r. wpływy
z abonamentu wyniosą 740 mln złotych zamiast zakładanych 891 mln (spadek o 17 proc.). Prognoza na rok przyszły zakłada spadek o kolejne 11, 4 proc., do 656 mln złotych, bez uwzględnienia przegłosowanej przez Sejm RP i czekającej na podpis Prezydenta RP ustawy znacznie rozszerzającej grono osób zwolnionych z obowiązku płacenie abonamentu.
Spadające wpływy z abonamentu zmusiły KRRiT do przygotowania nowego sposobu rozdziału środków w roku przyszłym. Zgodnie z nim Polskie Radio SA w Warszawie może liczyć na 168 mln złotych (34,5 mln czyli 17 proc. mniej od wnioskowanych) a 17 spółek radiofonii regionalnej na 162 mln (21 mln czyli 11, 5 proc. mniej). W tej sytuacji jeszcze raz podkreślamy - tak drastyczny, kilkunastoprocentowy spadek wpływów z abonamentu bezpośrednio zagraża dalszej egzystencji Polskiego Radia, szczególnie ośrodków regionalnych.
Telewizja Polska otrzyma w 2009 r. 325 mln złotych ze środków abonamentowych, zamiast planowanych wcześniej 523 mln. Do budżetu TVP wpłynie o 198 mln złotych mniej (zmniejszenie o 37,8 proc).
Wejście w życie ustawy z dnia 13 czerwca o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (druk 387) spowoduje kolejne poważne ograniczenie wpływów z abonamentu. Według szacunków KRRiT minimalny spadek wpływów abonamentowych dla nadawców publicznych wyniesie 248 milionów złotych, a więc prawie 30 proc. Co gorsza, Sejm RP odrzucił ostatecznie poprawki Senatu zmierzającą do ograniczenia zwolnień z płatności abonamentowych.
Polskie Radio i Telewizja Polska pragną zwrócić uwagę, że zmian w dotychczasowym systemie płatności abonamentowych dokonuje się w środku roku kalendarzowego oraz że nie przewidziano żadnej rekompensaty ubytków ze środków publicznych czy zwiększenia możliwości pozyskiwania przychodów z rynku.
W związku z tym oczywiste stają się pytania o cel i prawdziwe intencje przedstawicieli koalicji rządzącej wobec Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Te pytania pragniemy dziś publicznie zadać politykom decydującym o losach polskiej narodowej radiofonii i telewizji.
Janina Goss, Przewodnicząca Rady Nadzorczej TVP S.A.
Witold Kołodziejski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Krzysztof Czabański, Prezes Zarządu Polskiego Radia SA
Andrzej Urbański, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.