Siedmioosobowe Jury 18 sierpnia br. zakończyło ocenę nadesłanych prac. Nie została przyznana główna nagroda, ponieważ nadesłane prace nie spełniały wszystkich oczekiwań stawianych w założeniach konkursowych. Natomiast dzięki przejrzystej punktacji najwyższe noty od członków Jury otrzymały dwie propozycje: „Ojczyzna Wam matką będzie” Lecha Makowieckiego oraz „Otto Reder” Ewy i Marka Bukowskich.
Fabuła „Ojczyzna Wam matką będzie” jest oparta na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1939-1945 na terenach powiatu rypińskiego, obszaru włączonego po klęsce wrześniowej do III Rzeszy, planowo germanizowanego przez niemieckiego okupanta. Scenariusz odtwarza koleje losu chłopca, który w chwili wybuchu wojny miał 10 lat.
„Otto Reder” opowiada o jednej z najokrutniejszych zbrodni II Wojny Światowej na Dzieciach Zamojszczyzny nazywanej przez historyków ”rabunkiem dzieci polskich”. Główny wątek pomysłu osnuty jest wokół wypędzeń, które dotyczyły ponad 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, które najpierw poddano segregacji rasowej, a następnie część nich zniemczono. Akcja koncentruje się na losach jednego z takich dzieci, któremu udaje się uciec z akcji wysiedleńczej i rozpaczliwie poszukuje swojej rodziny.
Te dwa projekty przedstawiono Zarządowi do ostatecznej decyzji. Zarząd ocenił, że najpełniej założenia i cele konkursu wypełnia projekt scenariusza Lecha Makowieckiego i zlecił Agencji Filmowej, w pierwszej kolejności, dalsze, pilne prace nad nim.
Prace dokumentacyjne, literackie i producenckie pod nadzorem Agencji Filmowej TVP S.A. zapewne przyniosą oczekiwane efekty w postaci powstania bardzo wysokiej jakości scenariusza i co za tym idzie rynkowego sukcesu, wysokiego poziomu artystycznego oraz historycznej rzetelności filmu, który na ich podstawie zostanie zrealizowany.
Jednocześnie Zarząd przyjął rekomendację Jury, by podobnym pracom poddać również wyróżniony projekt Ewy i Marka Bukowskich. Oba scenariusze, zdaniem Zarządu, są bowiem godne zrealizowania jako w pełni wypełniające założenia programowe realizacji misji telewizji publicznej.
Zarząd autorom obu wyróżnionych projektów oraz wszystkim, którzy nadesłali swoje prace, serdecznie dziękuje za zaangażowanie. Wpłynęło w sumie 98 propozycji scenariuszy, 60 z nich zakwalifikowało się do konkursu. Tak duże zainteresowanie twórców dowiodło, że istniała potrzeba podjęcia tego tematu.