-
Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika”, serialu trwającego 580 minut, wymagała wręcz benedyktyńskiej pracy, a przede wszystkim, umiejętności i wiedzy z dziedziny sztuki filmowej i telewizyjnej - podkreśla
Jerzy Kaźmierczak, zastępca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. -
W odróżnieniu od digitalizacji, proces cyfrowej rekonstrukcji poklatkowej obrazu filmowego jest znacznie bardziej skomplikowany i pracochłonny.
Rekonstrukcja poszczególnych odcinków cyklu polegała na usunięciu wszelkich deformacji widocznych na ekranie - rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, migotania tła, uszkodzeń czy też artefaktów. Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika” pozwoli na jego emisję na antenach TVP w znacznie lepszej jakości niż dotychczas, a także umieszczenie na nośnikach BD i DVD .
W realizacji projektu cyfrowej rewitalizacji serialu „Janosik” uczestniczyli specjaliści –realizatorzy techniczni efektów specjalnych Wydziału Digitalizacji i Rekonstrukcji Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją w zakresie korekcji barwowej i przeformatowania obrazu sprawował autor zdjęć Stefan Pindelski.
W czasie rewitalizacji cyfrowej „Janosika” wykorzystano następujących systemy i narzędzia pracy:
• skanowanie materiału filmowego – skan w jakości 4K 16 bit wykonano na skanerze filmowym Lasergraphic-Director 4K/2K,
• korekcję barwno-tonalną i przeformatowanie obrazu do formatu 16:9 wykonano z wykorzystaniem systemu Nucoda,
• rekonstrukcję poklatkową obrazu, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu, PFClean,
• stabilizację obrazu wykonano z wykorzystaniem systemów Phoenix Finish i daVinci Revivel oraz PF Clean ( odcinek IX),
• odziarnianie obrazu zostało wykonane z wykorzystaniem systemu Dark Energy,
• remastering dźwięku został wykonany z wykorzystaniem systemu ProoTools.
„Janosik”, serial Telewizji Polskiej jest osadzony w realiach końca XIX, luźno nawiązując do postaci słynnego karpackiego zbójnika Juraja Jánošíka, który żył na przełomie XVII i XVIII w. Fabuła serialu zawiera wiele elementów humorystycznych. „Janosika” kręcono od maja 1972 do marca 1973 roku. Premierę w Telewizji Polskiej miał 26 lipca 1974 r. Reżyserem serialu jest Jerzy Passendorfer, autorem scenariusza – Tadeusz Kwiatkowski, autorem zdjęć Stefan Pindelski, a twórcą muzyki Jerzy Matuszkiewicz.
Na sukces jaki odniósł ten serial na małym ekranie miał wpływ zarówno klimat, humor, jak i świetne zagrane postacie przez czołówkę ówczesnych polskich aktorów: Marka Perepeczkę (Janosik), Bogusza Bilewskiego (Waluś Kwiczoł), Witolda Pyrkosza (Jędruś Pyzdra), Mariana Kociniaka (Murgrabia), Annę Dymną (Hrabianka) i Jerzego Cnotę (Gąsior). Przygoda, klimat i humor sprawiają, że "Janosik" nawet po latach nie nudzi, a po każdym odcinku i tak zapada nam w pamięci słynne "A miedza jest moja".
Serial „Janosik” na antenie Dwójki codziennie od 4 sierpnia o godz. 10:15 i 14:50 (powtórka).
W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją serialu „Kolumbowie”, a także filmów
reżyserowanych przez Wojciecha Wójcika: „„Prywatne śledztwo”, „Trójkąt bermudzki” i „Zabić na końcu”. Ponadto w trakcie rekonstrukcji są tak popularne seriale jak „Czterej pancerni i pies”, „07 zgłoś się”, a także przyrodnicza seria „Saga prastarej puszczy”.
Centrum Informacji TVP