TVP Historia przypomni mało znany epizod dotyczący wybuchu II wojny światowej. W powszechnym mniemaniu winnymi agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. uważa się Niemcy i ZSSR Tymczasem w napaści na Polskę brali udział także nasi południowi sąsiedzi – Słowacy. W wyniku słowackiej agresji Polska utraciła 0,2% swego terytorium w postaci północnej części Spisza i Orawy (770 km²) zamieszkanego przez 34 509 obywateli polskich.
Agresja słowacka na Polskę rozpoczęła się zgodnie z planem Hitlera – 1 września o godzinie 8:00 bez uprzedniego aktu wypowiedzenia wojny. Głównymi kierunkami operacyjnymi Armii Słowackiej były: Zakopane-Bukowina-Jurgów, Piwniczna-Nowy Sącz-Grybów-Tylicz oraz Komańcza-Sanok-Lesko-Cisna.
W ciągu dwóch dni Słowakom wspieranym m.in. przez niemieckie oddziały udało się zająć m.in.: Niedzicę, Dunajec, Harklową, Czorsztyn, Krościenko i Nową Białą. Do 9 września 1. Dywizja „Jánošik” opanowała ponadto Zakopane i Jaworzynę Spiską, po czym skierowała się w stronę Nowego Targu.
Te działania oczywiście nie miały większego znaczenia militarnego w agresji Hitlerowskich Niemiec na Polskę, jednak były propagandowym wsparciem dla Niemców. Słowacja stanęła po złej stronie i do dzisiaj się z tego nie rozliczyła. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzą historycy i dziennikarze, przypominając wydarzenia na południowych granicach Polski we wrześniu 1939 r.