W Krynicy-Zdrój zakończyło się 8 września trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne, zorganizowane tradycyjnie przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich i Województwo Małopolskie. Jak podkreślają organizatorzy, jego temat przewodni: „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?” jest odzwierciedleniem obecnej sytuacji na Starym Kontynencie.
Tegoroczne Forum okazało się rekordowe w kilku aspektach: ponad 200 debat tematycznych i wydarzeń specjalnych, ponad 3,5 tys. uczestników, 750 dziennikarzy z kilkudziesięciu państw zapewniających obsługę medialną. W wymiarze prestiżowym padł także inny rekord – na żadnej z dotychczasowych edycji krynickiego Forum nie pojawiło się tylu polityków bardzo wysokiej rangi. Dość powiedzieć, że tym razem w gronie specjalnych gości Forum znaleźli się np. wszyscy urzędujący szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz premier Ukrainy.
Szczególna rola podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy przypadła Telewizji Polskiej. Z jednej strony oznaczało to merytoryczny udział przedstawicieli jej władz w najbardziej prestiżowych dyskusjach: panel premierów Grupy Wyszehradzkiej i premiera Ukrainy pt. „Europa Środkowa i Wschodnia – czy może mówić jednym głosem?” poprowadził prezes TVP Jacek Kurski, zaś członek Zarządu TVP Maciej Stanecki reprezentował polską telewizję publiczną w panelu eksperckim „Cyfrowa transformacja – media w przyszłości?”. Przewijający się w tych dyskusjach wątek inspirowanego przez TVP projektu Telewizji Wyszehradzkiej zafrapował polskich i zagranicznych dziennikarzy i komentatorów.
Z drugiej strony Telewizja Polska sprawowała nad Forum Ekonomicznym korporacyjny patronat medialny. W ramach tych obligacji TVP w bardzo szerokim zakresie relacjonowała przebieg krynickich obrad we wszystkich swoich programach informacyjnych, ale głównie na antenie TVP INFO, gdzie poświęcono Forum czas od godz. 6.00 rano aż do 23.00. Żadna z telewizji polskich czy europejskich nie relacjonowała tego wydarzenia w tak imponującym wymiarze jak TVP INFO, które chętnie współpracowało na tym polu z zagranicznymi stacjami, w tym czeską telewizją publiczną.
Zaangażowanie TVP INFO oznaczało m.in.: trzy specjalne wydania „Poranka” nadawanego z Krynicy i prowadzonego przez Agatę Biały-Cholewińską, relacje w ciągu dnia (Adrianna Borowicz i Piotr Chęciński), zaś wieczorem – rozmowy w programach publicystycznych przygotowywane i prowadzone przez Adriana Klarenbacha. Oznaczało również kilka wydarzeń specjalnych, które TVP INFO uzyskało na wyłączność i relacjonowało jako jedyny nadawca, w tym - wydarzenie rangi wyjątkowej, jakim była debata prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. W trakcie Forum Ekonomicznego specjalnymi gośćmi TVP INFO byli ponadto – pierwszego dnia - premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, natomiast drugiego, w ramach programu „Dziś wieczorem” – premier Beata Szydło.
Najbardziej charakterystycznym punktem krynickiego Forum był pawilon TVP INFO, usytuowany na deptaku przed główną pijalnią. Przewinęło się przez niego ponad 1000 dziennikarzy i uczestników Forum, których przyciągała transmisja programu TVP INFO na wielkim telebimie. W studiu TVP INFO przeprowadzono co najmniej 60 rozmów z ministrami, parlamentarzystami, politykami, ekspertami, ludźmi nauki i biznesu.
Do obsługi technicznej wykorzystano 3 wozy satelitarne i kamery bezprzewodowe, umożliwiające transmisję live.