Fritz Bauer z niezwykłą determinacją dążył do ukarania hitlerowskich zbrodniarzy, a także do prawnego rozliczenia całej III Rzeszy. Jako pierwszy publicznie powiedział, że „tamte” Niemcy działały bezprawnie i były „potworem”. Doprowadził do tego, że niemiecki sąd oficjalnie uznał III Rzeszę za „państwo bezprawia”.
Ten niemiecki sędzia i prokurator spotykał się z ogromną wrogością w całej Republice Federalnej oraz biernym oporem części swoich podwładnych. Bauer, nie ufając niemieckim władzom, przekazał Mosadowi informację o miejscu pobytu Adolfa Eichmanna i przyczynił się do jego rozliczenia. Wszczął śledztwo przeciw Hansowi Globkemu, współautorowi norymberskich przepisów rasowych, który po wojnie został sekretarzom stanu w Federalnym Urzędzie Kanclerskim. Doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz w latach 1963–65.
W 1968 został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Mimo, że był nie tylko prominentną, ale i otoczoną jawną wrogością postacią, nie przeprowadzono obdukcji. Do wiadomości publicznej podano, że przyczyną śmierci był atak serca i że wykluczono udział osób trzecich lub samobójstwo.
W dyskusji po projekcji filmu udział weźmie m.in. reżyser dokumentu Ilona Ziok oraz prof. Włodzimierz Borodziej. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta Piotr Legutko.
„Fritz Bauer – sam wśród swoich”, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 17.01 (wtorek) 2017, godz. 18.00, wstęp wolny. Emisja w TVP1 23 stycznia o godz. 23.10.