• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Wojenne dziewczyny” w TVP1 – ideały i okupacyjna rzeczywistość

12:49, 08.02.2017
„Wojenne dziewczyny” w TVP1 – ideały i okupacyjna rzeczywistość!!! pusty LEAD !!!

Już 5 marca na antenie TVP1 pojawi się nowy serial „Wojenne dziewczyny”. Serial opowiada o trzech młodych Polkach, których losy u progu dorosłego życia splatają się w okupowanej Warszawie.

 
Kadr z serialu

Irka, Ewka i Marysia - każda z nich wywodzi się z innego środowiska – Irka pochodzi z inteligenckiej, patriotycznej rodziny, Ewka ze środowiska drobnych przestępców, a Marysia jest córką bogatego żydowskiego przemysłowca z Łodzi. Ich losy splatają się w okupowanej Warszawie. Tytułowe „Wojenne dziewczyny” stają do często beznadziejnej walki o ideały. Aby była ona skuteczna, każda z bohaterek musi przejść wewnętrzną przemianę. Pomimo wojny nie chcą stracić tego, co mają najcenniejsze – szacunku do samych siebie.

W postacie trzech głównych bohaterek wcieliły się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W roli matki Irki widzowie zobaczą Danutę Stenkę, natomiast brata Irki gra Michał Czernecki. W serialu wzięło udział ponad 200 aktorów i 2000 statystów. Zdjęcia będą powstawać w ponad 280 obiektach m.in. na terenie Warszawy, Lublina, Konstancina-Jeziornej, Żyrardowa, Góry Kalwarii, Sochaczewa i Łęczycy.

Występują:

Vanessa Aleksander - Ewka
Marta Mazurek - Irka
Aleksandra Pisula - Marysia
Michał Czernecki - brat Irki
Tomasz Włosok - Stefan
Kamil Szeptycki - Jurek
Mateusz Rzeźniczak - Ażur

Twórcy:

Scenariusz serialu jest inspirowany książką Łukasza Modelskiego „Dziewczyny Wojenne”.
Reżyser- Michał Rogalski: „Czas Honoru”, „Letnie Przesilenie”, „Przepis na życie”
Operator- Marian Prokop: „Miasto44”, „Wojna Polsko-Ruska”, „Listy do M”
Scenarzysta – Marek Kreutz
Scenografia - Anna Wunderlich
Kostiumy- Paweł Grabarczyk, Wanda Kowalska
Charakteryzacja- Izabela Andrys
roducent: Akson Studio


Bohaterki:

Irka Szczęsna z rodzicami i starszym bratem Witoldem mieszka w jednorodzinnym domu w podwarszawskim Klarysewie. Matka, Jadwiga Szczęsna jest żoną Edmunda, urzędnika w magistracie, który powołany w 1939 w randze kapitana rezerwy, dostał się do niewoli i przebywa w oflagu. To inteligencko-urzędnicza rodzina z tradycjami patriotycznymi. Brat Irki, Witold, powołany w 1939, po podchorążówce, wrócił po kapitulacji i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Irka oficjalnie o tym nie wie, ale ma pewność, tak jak ich matka. Irka kontynuuje studia chemiczne na tajnych kompletach. Zżera ją tęsknota i niepokój o los jej narzeczonego, porucznika Kamila Brodzkiego.

Ewka Fronczak to dziewczyna z Czerniakowa. Złodziejka - sprytna i bystra. Niewykształcona, ale inteligentna. Potrafi grać różne role, co okazuje się przydatne w złodziejskim fachu. Doświadczona życiowo, zwłaszcza, że siedziała już w więzieniu przed wojną. Ma zręczne palce i znajomości w półświatku, które będzie potrafiła wykorzystać. Wojna wyzwala w Ewce dobre odruchy, okaże się lojalna i odważna, a nawet zuchwała.

Marysia Joachim jest Żydówką z Łodzi. Pochodzi z bogatej rodziny, jej ojciec był właścicielem zakładów przemysłowych. Wykształcona. Utalentowana skrzypaczka (gra na altówce), wysportowana. Zna doskonale niemiecki. Marysia nie ma rysów typowo semickich, mówi doskonale po polsku i decyduje się nie iść do getta. Ojciec popiera tę decyzję, przekazuje dziewczynie adres jego warszawskiego przyjaciela w Generalnej Gubernii. Marysia jest delikatną i wrażliwą dziewczyną, jednak pod wpływem wojny, rzucona na głęboką wodę, staje się twarda i nawet bezwzględna.

„Wojenne dziewczyny” już 5 marca (niedziela) w TVP1 o godz. 20.25.