-
Nie byłoby wolności bez „Solidarności”. Każda instytucja wolnej Polski jest dzisiaj dłużnikiem NSZZ „Solidarność” i w taki sposób rozumiemy misję TVP. Tam, gdzie można dać temu wyraz, tam gdzie można dać temu świadectwo, chcemy to robić – powiedział Prezes TVP
Jacek Kurski. -
Przez lata Telewizja Polska nie do końca wywiązywała się z tego obowiązku, wspierała wyścigi komercyjne – tez potrzebne, ale zaniedbywała te, które miały charakter tożsamościowy – dodał Prezes TVP.
Podpisany list intencyjny pozwoli Telewizji Polskiej i związkowi „Solidarność” na wspólne działania wspierające rozwój wyścigu, a także zwiększające jego atrakcyjności i poziom sportowy.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
Piotr Duda dziękując Prezesowi TVP za inicjatywę wsparcia wyścigu podkreślił, że przez ostatnie 28 lat wyścig był spychany na margines. -
Dzięki wysiłkowi Waldemara Krenca, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, ale też naszych olimpijczyków, w tym Mieczysława Nowickiego, wyścig przetrwał i jesteśmy w tych miejscach, jeździmy w tych miejscach, w których pokazujemy naszą najnowszą historię, tam, gdzie tworzyła się „Solidarność”- dodał.
Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że 28. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków będzie miał dużo większą oprawę telewizyjną niż dotychczas, a TVP zamierza z tego zadania wywiązać się najlepiej jak potrafi.
Tegoroczny czterodniowy tour został podzielony na 5 etapów. Rozpocznie się 28 czerwca od startu w Łodzi, jego trasa będzie przebiegać przez Zduńską Wolę, Tomaszów Mazowiecki, Kielce, Radom, Stalową Wolę, Mielec, Krosno, Świdnik. Wyścig zakończy się w Lublinie.
NSZZ „Solidarność” organizuje Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków od 1990 r. Jest on zaliczany do kontynentalnego cyklu wyścigowego UCI Europe Tour, posiadającego kategorię UCI 2.2. Biorą w nim udział polskie i zagraniczne grupy kolarskie z dywizji UCI Continental Teams. Wyścig odbywa się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.