W pierwszym odcinku serii po więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oprowadzą Agnieszka Kamińska i Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL. W okresie międzywojennym było jednym z największych i najcięższych więzień II RP. W czasie okupacji podlegało niemieckiej policji kryminalnej i zachowało swoją przedwojenną funkcję. Na Rakowieckiej osadzani byli przestępcy pospolici, w tym także osoby naruszające restrykcyjne przepisy gospodarcze narzucone przez okupanta.
Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy rozstrzelali tu około sześciuset więźniów. Więzienie w stanie dobrym przetrwało działania wojenne i od razu po wkroczeniu Sowietów były wykorzystywane przez nich. W marcu 1945 r. zostało całkowicie przekazane MBP. Pełniło funkcję więzienia śledczego. Na Rakowieckiej prowadzono przesłuchania, sporządzano akty oskarżenia i odbywały się rozprawy sądowe. Była to jedna z najstraszliwszych ubeckich katowni. Stracono w nim ponad 300 więźniów formacji niepodległościowych, więziono tysiące więźniów politycznych.
W kolejnych odcinkach widzowie TVP Historia będą mogli poznać historię m.in. kwatery Ł na Powązkach, gdzie w latach 1948 – 56 funkcjonariusze UB po kryjomu chowali ciała zamordowanych podczas śledztw lub straconych na podstawie wyroków wydawanych przez komunistyczne sądy działaczy podziemia niepodległościowego, Todelo i inne katownie na warszawskiej Pradze, a także obóz w Rembertowie jeden z najcięższych obozów specjalnych podległych NKWD.
Premierowe odcinki od 8 marca, w każdą środę, o godz. 21.30 tylko w TVP Historia.