We Włoszech ledwie kojarzona, w Polsce nieprzerwanie budzi emocje: Bona Sforza. Dagmara Spolniak w niekonwencjonalny sposób opowiada o perypetiach i dziwactwach z życia polskiej królowej, o kolekcjonowaniu przez nią zegarków, zacięciu ekolożki i manii pisania listów. Porusza również temat domniemanych koligacji rodzinnych pomiędzy Leonardem da Vinci a Boną.
„Droga od Chrystusa do Konstantyna” to nowy serial podróżniczo-historyczny, w którym Jonatan Philips, profesor Uniwersytetu Londyńskiego Royal Holloway, zabiera nas w spektakularną, liczącą 1200 mil, podróż życia. Wiedzie ona antycznymi drogami do miejsc, w których chrześcijaństwo ma swoje początki. Przewodnikiem profesora, podążającego śladami Jezusa od narodzin i nauczania do męki i zmartwychwstania są ewangelie. Serial to nie tylko historia biblijna, lecz także opowieść o codziennym życiu w czasach Chrystusa i Apostołów oraz o współczesności miejsc, które zapisały się w historii.
W niedzielny wieczór swoją premierę będzie miał dokument Rafała Geremka „Gusen – wojna o pamięć”. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Mauthausen-Gusen był jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej, „drugim Katyniem” polskiej inteligencji. W Austrii, w Gusen, na początku 2016 r., doszło do zdewastowania placu apelowego dawnego obozu koncentracyjnego. Film jest odpowiedzią na te wydarzenia. Dokument to swego rodzaju świadectwo, a jednocześnie materiał, który może być punktem wyjścia do dyskusji o zmianie polityki austriackich władz w kwestii upamiętnienia ofiar KL Mauthausen-Gussen.
„Bona” w sobotę 25 marca o godz. 22:50 w TVP Historia, a po premierze na vod.tvp.pl
„Droga od Chrystusa do Konstantyna” w niedziele od 26 marca o godz. 12:10 w TVP Historia
„Gusen – walka o pamięć” w niedzielę 26 marca o godz. 21:35 w TVP Historia