• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

25 lat od próbnej emisji TVP Polonia

09:12, 24.10.2017
25 lat od próbnej emisji TVP Polonia!!! pusty LEAD !!!

25 lat temu po raz pierwszy do widzów na świecie dotarł sygnał polskiej stacji telewizyjnej. 24 października 1992 roku odbyła się pierwsza próbna emisja Programu Satelitarnego TVP – TVP Polonia.

 
Magdalena Kłaczyńska i Władysław Frączak

Podziel się:  Więcej
Dotarcie do Polaków mieszkających poza krajem z namiastką Polski – polskim językiem, tradycją i kulturą – taka myśl towarzyszyła ówczesnym włodarzom TVP. Pierwsze wejście „na żywo” odbyło się z sali prób „Krysia” przy ul. Woronicza 17 w Warszawie, a sygnał został wysłany z wozu satelitarnego, stojącego obok budynku. Pierwszą oprawę scenograficzną przygotowała Xymena Zaniewska. Parą gospodarzy, którzy przywitali naszych rodaków byli Magdalena Kłaczyńska i Władysław Frączak, a ich pierwszym gościem Waldemar Dąbrowski, szef Komitetu ds. Kinematografii. W tym czasie Telewizja Polonia dysponowała zaledwie dwiema kamerami. Do dyspozycji redakcji był jeden telefon, niemilknący od czasu próbnej emisji. Dzwonili widzowie - wzruszeni często do łez, dziękując za polski głos w ich domach.

Niezmiennie – po 25 latach – główną misją TVP Polonia jest podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych pokoleniach Polonii i Polaków mieszkających za granicą.

25 lat razem z widzami. Od 21 lat trwa emisja całodobowa dla trzech stref czasowych. Wszędzie tam, gdzie słychać język polski jest TVP Polonia.

Główne uroczystości 25-lecia TVP Polonia odbywać się będą w 2018 roku. Przewidziano też liczne niespodzianki dla widzów.