• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Oświadczenie TVP

22:16, 15.07.2018
Oświadczenie TVP!!! pusty LEAD !!!

Prezentacja wyników oglądalności za I półrocze 2018, które okazały się dużym sukcesem TVP, spotkała się z bezpodstawnym i przekraczającym granice kultury atakiem Juliusza Brauna na Prezesa Zarządu TVP.


Podziel się:  Więcej
Juliusz Braun zarzucił Prezesowi TVP kłamstwo, uderzając tym samym w prawo i obowiązek komunikowania obiektywnego sukcesu TVP przez jej Prezesa. W związku z tym incydentem Telewizja Polska domaga się natychmiastowych przeprosin Prezesa Jacka Kurskiego od Juliusza Brauna.

Juliusz Braun w korespondencji kierowanej do Biura Prasowego TVP wyjaśniał, że nie zapoznał się z bezpośrednią wypowiedzią Prezesa Zarządu, oparł się jedynie na skróconych i uproszczonych przekazach medialnych. Licząc na profesjonalną refleksję po emocjonalnej, obraźliwej wypowiedzi, TVP przekazała Juliuszowi Braunowi materiały źródłowe z briefingu Prezesa, które wyraźnie przedstawiają historyczny wzrost oglądalności TVP będący skutkiem wzmocnienia głównych anten: TVP1 i TVP2 co było głównym przekazem briefingu. Spółce zależało, aby Juliusz Braun mógł spokojnie zapoznać się z tymi danymi, w pełni je zrozumieć i wyciągnąć wnioski co do przekazu TVP oraz własnego zachowania. Oczekiwana honorowa refleksja ze strony Juliusza Brauna jednak nie nastąpiła, co nasuwa podejrzenie jego działania w złej wierze na szkodę TVP.

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, z przyczyn osobistych lub politycznych nie potrafi zaakceptować obiektywnego sukcesu największego medium publicznego jakim jest TVP. Taka postawa budzi niepokój co do jego zdolności pełnienia funkcji członka Rady Mediów, tym bardziej że pan Juliusz Braun ma wątpliwy tytuł do recenzowania telewizji publicznej.

Porównując pierwsze połowy kolejnych lat, TVP najszybciej traciło udziały w grupie wszystkich widzów właśnie za czasów prezesury Juliusza Brauna, czyli w latach 2011-2015. Spadek ten następował wówczas w tempie prawie 5 proc. średnio rocznie, czyli 2,75 razy szybciej niż ma to miejsce w latach 2018-2016 oraz 2,3 razy szybciej niż miało to miejsce w latach 2011-2000, kiedy to liczone w ten sam sposób spadki udziałów wynosiły 2 proc. porównując rok do roku. Za czasu rządów p. Brauna nastąpiły także historyczne jednorazowe spadki udziałów telewizji Polskiej, np w 2013 r. było to rekordowe 14 procent.

Dane te współgrają z długą listą zaniechań byłego prezesa w zakresie m.in.: braku ochrony i rozwoju pracowników twórczych w TVP oddanych w pacht firmie zewnętrznej, zapóźnień w technologii produkcji, emisji i dystrybucji, zaniedbania wewnętrznej produkcji telewizyjnej na rzecz zakupu audycji od firm zewnętrznych, braku koniecznych reform organizacyjnych, ograniczenia udziału kultury wysokiej i sportu. W dniu kiedy ponad 10 milionów widzów oglądało finał Mundialu na antenach TVP widać jak istotny jest sport w budowaniu atrakcyjnej oferty programowej. Krótkowzroczność i pasywność pana Brauna w tym zakresie przełożyła się na utratę wartościowej oferty programowej. Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Mistrzostwa Europy 2016 – to jaskrawe przykłady, w których, zachowawcza polityka poprzednich władz TVP przełożyła się na radykalne zubożenie sportowej oferty programowej Telewizji Polskiej. TVP straciła także pełnię praw do flagowych projektów jak Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym czy Igrzyska Olimpijskie. Pasywność na rynku praw sportowych sprawiła, że w ofercie programowej TVP Sport znalazły się głównie archiwalia, powtórki i „wypełniacze” anteny.

Dowodem na to, że można lepiej są efekty decyzji obecnych władz Telewizji Polskiej. TVP pozyskała na wyłączność prawa do transmisji meczów reprezentacji Polski w ramach eliminacji Mistrzostw Europy 2020 i Mistrzostw Świata 2022. TVP ma zagwarantowaną pełnię praw do turnieju finałowego EURO 2020 i Mundialu 2022. Do Telewizji Polskiej wróciły prawa do meczów reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn.
To także za prezesury pana Brauna komercyjne kanały informacyjne rozpoczęły nadawanie w standardzie HD, natomiast kanał informacyjny telewizji publicznej wciąż był nadawany w jakości SD. Spowodowało to niekorzystną dla nadawcy publicznego różnicę jakościową i wizerunkową. Dopiero obecny Zarząd wprowadził do TVP Info jakość HD. Zaniedbania w sferze jakości nadawania programów dotyczyły nie tylko TVP Info, ale również programów rozrywkowych i publicystycznych. Od 2016 konsekwentny upgrade technologiczny stał się normą. W jakości HD nadawane są już nie kolejne audycje: Sonda 2, Koło fortuny, Alarm, Jaka to melodia, Pytanie na śniadanie, Warto rozmawiać, Studio Polska, Woronicza 17, Kocham Cię Polsko, Jeden z Dziesięciu, The Voice Kids, Tydzień, Kwadrans Polityczny, 997, Bez Retuszu, Żarty i Bardy, Jest okazja. Dodatkowo przy okazji Mistrzostw Świata został uruchomiony kanał TVP 4K, na którym pokazywano mundialowe rozgrywki w najwyższej jakości.

Portfolio osiągnięć Juliusza Brauna, byłego prezesa TVP dopełnia obraz jego obecnego braku życzliwości wobec TVP a tym samym sprzyjaniu jej konkurencji. Znajdujemy się w sytuacji, kiedy osoba, będąca niemal grabarzem Telewizji Polskiej, recenzuje działania tych, którzy ratują Spółkę i przywracają jej należną pozycję na rynku medialnym.

Działania i wypowiedzi Pana Brauna, członka Rady Mediów Narodowych, mają charakter pozamerytoryczny, często nie odwołują się do faktów, a jedynie do medialnych plotek i spekulacji. Powaga urzędu pełnionego przez pana Brauna sprawia jednak, że jego wypowiedzi bezpośrednio narażają na szwank dobre imię TVP, a mogą osłabiać pozycję TVP w relacjach biznesowych. W związku z tym TVP wzywa Juliusza Brauna do natychmiastowego zaprzestania tych działań oraz publicznego sprostowania wysuniętych fałszywie oskarżeń.