• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Muzyka Chopina na dawnych instrumentach w TVP Kultura

16:00, 30.08.2018
Muzyka Chopina na dawnych instrumentach w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

TVP Kultura we wrześniu będzie transmitować I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - koncert inauguracyjny, zmagania uczestników i koncert laureatów.

 
logo

Podziel się:  Więcej
Pomysłodawcą Konkursu jest Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu „Chopin i jego Europa” i wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora tego przedsięwzięcia, mającego uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwuetapowe i zwieńczone finałem konkursy będą się odtąd odbywać co pięć lat. Mogą w nich rywalizować pianiści w wieku 18 – 35 lat.

W Koncercie Inauguracyjnym, który widzowie TVP Kultura obejrzą w poniedziałek 3 września o godz. 18:55, wystąpią m.in. Paweł Szymański i Nikolai Demidenko z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Grzegorza Nowaka.

12 i 13 września od godz. 17:50 widzowie anteny będą mogli śledzić zmagania instrumentalistów, którzy przeszli do trzeciego etapu konkursu. Koncertom towarzyszy studio - znani specjaliści będą w nim omawiać kolejne występy. Jego gospodarzem będzie Adam Rozlach, który poprowadzi też na antenie koncert inauguracyjny i koncert laureatów. W trakcie trwania konkursu, po „ Informacjach Kulturalnych”, stacja zaprasza na specjalne kroniki. Koncert laureatów odbędzie się w piątek 14 września w Filharmonii Narodowej. Transmisja na antenie TVP Kultura zacznie się o godz. 18:50.

W pierwszej edycji Konkursu weźmie udział 30 uczestników z 9 krajów – Belgii, Chin, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Rumunii, USA i Ukrainy. Polskę będzie reprezentować aż 16 pianistów. Regulamin przewiduje wykonanie utworów Fryderyka Chopina – m.in. preludiów, polonezów, etiud i koncertów – a także innych kompozytorów: Johanna Sebastiana Bacha, Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej i Józefa Elsnera.

Uczestnicy będą mogli wybrać fortepian spośród ośmiu zabytkowych instrumentów – oryginałów i kopii z epoki - pięciu marek: Buchholtz, Pleyel, Graf, Érard oraz John Broadwood & Sons. Wszystkie zostały wykonane w latach 1838 – 1858. W międzynarodowym, dziesięcioosobowym składzie jury znaleźli się tak wybitni pianiści, jak m.in. Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Đặng Thái Soʼn.

Koncert inauguracyjny - poniedziałek 3 września, godz. 18:55;
trzeci etap, dzień 1 - środa 12 września, godz. 17:50 i 19:00;
trzeci etap, dzień 2 - czwartek 13 września, godz. 17:50 i 19:00;
koncert laureatów – piątek 14 września, godz. 18:50.
Emisje Kronik Konkursu po Informacjach kulturalnych - 4, 5, 7 i 11 września o godz. 20:10, a 9 września o godz. 19:45.