• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Ostatni klaps na planie filmu „Klecha”

16:30, 31.10.2018
Ostatni klaps na planie filmu „Klecha”!!! pusty LEAD !!!

24 października w Pionkach pod Radomiem zakończyły się zdjęcia do filmu „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały, opowiadającego historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D” – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem.

 
Kadr z filmu „Klecha”

Podziel się:  Więcej
Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrz” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana (Mirosław Baka), proboszcza z podradomskiego Pelagowa, prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków.

Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych...Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwej historii księdza Romana Kotlarza.

W pozostałych rolach wystąpili m.in. Artur Żmijewski (Towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (Ksiądz Kanonik), Marcin Bosak (Prokurator), Karol Pocheć (Karuzo), Krystian Biłko (Nowy), Marek Kasprzyk (Pan Antoni), Maria Gładkowska (Siostra Lukrecja), Robert Gonera (Mańkut), Rafał Pyka (Mareczek), Lech Dyblik (Proboszcz z Młodocina), Ignacy Gogolewski (Ksiądz Senior), Andrzej Beja-Zaborski (Ksiądz Wacław), Przemysław Stippa (Laborant), Leszek Piskorz (Biskup) Tadeusz Huk (Ordynator) Zdzisław Wardejn (Kelner) oraz debiutująca na dużym ekranie Paulina Nadel (Hippiska).

Reżyser: Jacek Gwizdała

Zdjęcia: Robert Lis

Scenariusz: Wojciech Pestka, Jacek Gwizdała i Janusz Petelski

Montaż: Marek Król, Marta Kunach

Scenografia: Ewa Mroczkowska, Jacek Gwizdała

Kostiumy: Anna Weber, Maria Duffek

Producent: Andrzej Stachecki

Premiera filmu planowana jest na 1 marca 2019 roku. Będzie to pierwszy film, którego dystrybucją zajmie się Zespół Dystrybucji Kinowej w Biurze Handlu i Współpracy Międzynarodowej TVP S.A.

Produkcja: V-FILM, Telewizja Polska S.A., Kuria Diecezji Radomskiej, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Europejska Fundacja Edukacji Filmowej, Centrum Technologii Audiowizualnych, Contra Studio.

Film powstaje przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.