• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Klasyka australijskiego kina w TVP Kultura

12:07, 27.03.2019
Klasyka australijskiego kina w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

Od 4 kwietnia czwartkowe wieczory w TVP Kultura upłyną pod znakiem najważniejszych dzieł filmowych, które zdefiniowały wizerunek Australii. Wśród nich m.in. obraz nominowanego do 6. Oscarów reżysera, producenta i scenarzysty Petera Weira.

 
"Polowanie na króliki" kadr z filmu

Podziel się:  Więcej
W kwietniu TVP Kultura zabierze widzów na Antypody kina. Choć początek kinematografii Australii datuje się na rok 1906 (premiera „Historii gangu Neda Kelly’ego”), dopiero w latach 70. i 80. świat podbiła tzw. australijska Nowa Fala – filmy oryginalne, pytające o źródła tożsamości kontynentu. Warto przy tym wspomnieć, że wielu twórców tego nurtu kształciło się w powstałej w 1973 r. w Sydney Szkole Filmowej i Telewizyjnej, której dyrektorem był Jerzy Toeplitz, wcześniej długoletni rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej. W ramach cyklu Czwartkowy Klub Filmowy zostaną pokazane filmy „Sprawa Moranta” Bruce’a Beresforda, „Ostatnia fala” Petera Weira, „Polowanie na króliki” Phillipa Noyce’a i „Walkabout” Nicholasa Roega. Wszystkie emisje poprzedzone będą rozmowami Łukasza Jasiny z filmoznawcą i krytykiem Piotrem Kletowskim.

„Sprawa Moranta” (1980 r.), 4 kwietnia, godz. 20:20 Afryka Południowa, czasy II wojny burskiej. Oddział australijskich żołnierzy pod flagą brytyjskiego imperium i pod wodzą porucznika Moranta otrzymuje rozkaz brutalnego rozprawienia się z Burami, stosując – według rozkazu – metody przeciwników. Po zawarciu pokoju trzej dowodzący oficerowie zostają oskarżeni o zabójstwo jeńców. Stają przed sądem wojennym. Za rolę ich obrońcy Jack Thompson dostał nagrodę na festiwalu w Cannes. „Sprawa Moranta” to pierwszy międzynarodowy sukces Bruce’a Beresforda, którego za scenariusz do tego filmu nominowano do Oscara. W Hollywood reżyser zrealizował m.in. nagrodzony 4 Oscarami film „Wożąc panią Daisy”.

„Walkabout” (1971 r.), 11 kwietnia, godz. 20:20 Pozostawiona bez opieki dwójka dzieci błąka się po australijskim buszu. Spotykają aborygeńskiego chłopca, który pomaga im przetrwać. „Walkabout” to jeden z pierwszych filmów australijskiej Nowej Fali. Reżyserii podjął się brytyjski twórca Nicolas Roeg („Przedstawienie” z Mickiem Jaggerem, „Człowiek, który spadł na ziemię” z Davidem Bowie’em, „Nie oglądaj się teraz” z Donaldem Sutherlandem i Julie Christie).

„Ostatnia fala” (1997 r.), 18 kwietnia, godz. 20:20 Film wybitnego australijskiego reżysera Petera Weira („Piknik pod Wiszącą Skałą”, „Świadek”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Truman Show”) o zderzeniu europejskiej cywilizacji z kulturą rdzennych mieszkańców Antypodów. Młody prawnik (w tej roli amerykański aktor Richard Chamberlain) z Sydney angażuje się w sprawę Aborygenów oskarżonych o zabójstwo. Próbuje dociec, czy za zbrodnią kryją się rytualne obrzędy i prorocze sny.

„Polowanie na króliki” (2003 r.), 25 kwietnia, godz. 20:20 Oparty na autentycznych wydarzeniach dramat w reżyserii Phillipa Noyce’a („Czas patriotów”, „Stan zagrożenia”) poświęcony zjawisku tzw. australijskich „skradzionych pokoleń”. Aborygeńskie dziewczynki, odebrane rodzicom w celu przymusowej integracji z białym społeczeństwem, uciekają z ponurego sierocińca. Próbując wrócić do domu, muszą pokonać setki kilometrów i nie dać się złapać policyjnemu pościgowi. Muzykę do filmu skomponował Peter Gabriel.