• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera spektaklu „Kwiaty polskie” w TVP Polonia

15:36, 30.04.2019
Premiera spektaklu „Kwiaty polskie” w TVP Polonia!!! pusty LEAD !!!

3 maja o godz. 15.40, 21.40 i 03.25 TVP Polonia zaprasza widzów na liryczny spektakl poetycko – muzyczny oparty na fragmentach poematu dygresyjnego Juliana Tuwima pt. „Kwiaty Polskie”. Spektakl wyprodukowany przez TVP Polonię w mistrzowskiej interpretacji Beaty Ścibakówny i Jana Englerta.

 
logo

Podziel się:  Więcej
Wybitni aktorzy Teatru Narodowego sięgnęli po niezwykle polski poemat, który powstał z tęsknoty autora za krajem lat dziecinnych. Julian Tuwim pisał „Kwiaty polskie" na obczyźnie - w Brazylii i Stanach Zjednoczonych, po opuszczeniu Polski w wyniku wybuchu II wojny światowej, ale także po powrocie do kraju w 1946 r. Poeta, wszystkie swoje myśli, zapamiętane obrazy i wspomnienia, których nie zatarła rozłąka z Polską, zawarł w tysiącach wersów.

W swoim poemacie poruszył kwestie patriotyzmu i miłości do ojczyzny, życia społecznego i wiary. Szczegółowo opisuje ulice i miejsca, które darzy wielkim sentymentem, przywołuje scenki rodzajowe z ulic rodzinnej Łodzi. Wspomnienia z dzieciństwa i liryczne wyznania przeplatane są tu opisami przyrody i politycznymi polemikami. Utwór nawiązuje do tradycji romantycznego poematu dygresyjnego.

Jan Englert, zapytany dlaczego zainteresował się utworem Tuwima powiedział: „Poezja Tuwima, a szczególnie „Kwiaty polskie” są fantastycznym scenariuszem dla aktora. To jest poezja, która lepiej brzmi mówiona, niż czytana po cichu. Ta poezja wymaga uruchomienia wyobraźni plastycznej, aktor mówiąc, musi widzieć to, co mówi. Tuwim uruchamia obrazy. Więc siłą rzeczy jakby zaprasza do interpretowania, do opowiedzenia tych obrazów, do nasycenia ich własną indywidualnością. Ten poemat jest dowcipny, słowotwórczy, niezwykle polski.”

Towarzyszący aktorom Bogdan Hołownia grając na fortepianie szlagiery przedwojennej Warszawy - „Walc Francois,Tango Notturno”, „Wspomnij mnie” oraz kompozycje Jerzego Wasowskiego – „Jeszcze poczekajmy”, „Na Krzywym Kole”, „Umówmy się na stare lata”, „Wszystko oprócz nas” i „Złoty pierścionek” dopełnia nastrój i magię spektaklu.

„Kwiaty Polskie” premiera 3 maja o godz. 15.40, 21.40 i 03.25 w TVP Polonia oraz na stronie tvppoloniastream.tvp.pl