• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Niedziela z… rolami Bogumiła Kobieli w TVP Kultura

16:04, 17.05.2019
Niedziela z… rolami Bogumiła Kobieli w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

19 maja TVP Kultura zaprasza na premierowy odcinek programu „Niedziela z…” poświęcony rolom niezapomnianego aktora, prawdziwego fenomenu polskiego kina i kabaretu – Bogumiła Kobieli. Po spotkaniu widzowie zobaczą m. in. film „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy z bohaterem programu w roli głównej.


Podziel się:  Więcej
W lipcu minie 50 lat od tragicznej śmierci Bogumiła Kobieli – wszechstronnego aktora filmowego i teatralnego, który w zbiorowej pamięci zapisał się jako Jan Piszczyk w niezapomnianym „Zezowatym szczęściu”. W najbliższą niedzielę TVP Kultura poświęci mu odcinek programu „Niedziela z…”. Artystę wspominać będą: aktorka Magdalena Zawadzka – znajoma z czasów kabaretu Dudek, aktor i przyjaciel z czasów gdańskiego teatrzyku Bim-Bom – Tadeusz Wojtych, reżyser i pisarz Roman Dziewoński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Program poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. Porozmawiają m.in. o niesamowitej vis comica i talencie dramatycznym Bogumiła Kobieli oraz o tym, czy polskie kino potrafiło w pełni wykorzystać jego umiejętności i kto miał pierwotnie zagrać Jana Piszczyka – przełomową rolę w karierze aktora.
Po spotkaniu w studiu TVP Kultura przypomni słynny „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Stanisława Lema (godz. 18:10), film krótkometrażowy „Kobiela na plaży” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka (godz. 18:50) i miniaturę Jerzego Zarzyckiego „To jest twój nowy syn” (godz. 19:35) z udziałem bohatera programu oraz Krystyny Sienkiewicz, Wojciecha Pokory, Czesława Wołłejki i Danuty Szaflarskiej.

Bogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931 w Katowicach – zm. 10 lipca 1969 w Gdańsku) – aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, scenarzysta. Jako aktor związany m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, teatrzykiem studenckim Bim-Bom (wraz ze Zbigniewem Cybulskim), Teatrem Ateneum i Teatrem Komedia w Warszawie oraz kabaretem Dudek. Był częstym gościem programów satyrycznych i występów estradowych na antenie Telewizji Polskiej. Popularność przyniosły mu role w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa i Andrzeja Wajdy. Zmarł przedwcześnie w wyniku tragicznego wypadku samochodowego.

NIEDZIELA Z… ROLAMI BOGUMIŁA KOBIELI – TVP Kultura 19 maja godz. 17:15