• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Legendarne spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie” w wakacje w TVP Kultura

10:49, 14.06.2019
Legendarne spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie” w wakacje w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie”, których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Premiera pierwszego spektaklu pt. „Wróg jest wszędzie” 20 czerwca o godz. 20. W TVP Kultura.

 
Kadr ze spektaklu

Podziel się:  Więcej
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa - polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w hitlerowskiej Abwehrze, czyli wywiadowczej służbie niemieckiej armii. Widzowie TVP Kultura będą mieli okazję do porównania wersji teatralnej i filmowej, która dostępna jest w internetowym serwisie TVP VOD. Autorami scenariuszy była w obydwu przypadkach spółka Andrzej Szypulski – Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Jednak nie wszystkie odcinki powtórzyły się w serialu telewizyjnym. Natomiast scenariusze, które wykorzystano ponownie, różnią się szczegółami fabuły. Tropienie tych różnic może dostarczyć przyjemności podczas oglądania „Stawki większej niż życie ” w wydaniu Teatru Sensacji.

Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. Rolę Hansa Klossa grał Stanisław Mikulski, zaś jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera - Emil Karewicz. Jednak obsady aktorskie w tych odcinkach, które powtórzono później w serialu, nieco się różniły, np. rolę Ingi Ring w odcinku „Tajemnica zamku Edelsberg” grała Ewa Wiśniewska, a w analogicznym filmowym – Barbara Brylska. Ciekawostką „Stawki większej niż życie” w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek „Okrążenie”), Mariana Kociniaka odcinek („Wróg jest wszędzie”) czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego - Stanisławy Perzanowskiej (odcinek „Czarny wilk von Hubertus”). Spektaklom nie towarzyszyła jeszcze również znakomita muzyka Jerzego Dudusia-Matuszkiewicza. Przedstawienia reżyserowali Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.

Popularność spektakli niewątpliwie przyczyniła się do decyzji o produkcji wersji filmowej, która miała premierę w 1968 roku. Serial stał się jednym z największych hitów w historii Telewizji Polskiej, stąd przedstawienia Teatru Sensacji były już rzadko powtarzane i niemal popadły w zapomnienie. Ich archiwalny charakter odbił się na jakości technicznej poszczególnych spektakli, które grane były na żywo i rejestrowane metodą tzw. telerecordingu. Oryginalne taśmy z nagraniami poddawane są obecnie długotrwałemu procesowi cyfrowej rekonstrukcji. Dla potrzeb emisji w TVP Kultura udało się znacząco poprawić dźwięk.

„Stawka większa niż życie”, spektakle Teatru Sensacji, TVP Kultura, czwartki, od 20 czerwca do 29 sierpnia, godz. 20:20

Kolejność emisji:

20.06 „Wróg jest wszędzie”
27.06 „Łączniczka z Londynu”
4.07 „W pułapce”
11.07 „E-19 działa”
18.07 „Kryptonim Edyta”
25.07 „Okrążenie”
1.08 „Tajemnica zamku Edelsberg”
8.08 „Ostatnia broń Führera”
15.08 „Koniec gry”
22.08 „Czarny wilk von Hubertus”
29.08 „Noc w szpitalu”