• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Pojedynki stulecia” TVP Kultura na EBU Creative Forum 2019

15:53, 21.06.2019
„Pojedynki stulecia” TVP Kultura na EBU Creative Forum 2019!!! pusty LEAD !!!

Przygotowany przez TVP Kultura cykl „Pojedynki stulecia” został zakwalifikowany do prestiżowego programu EBU Creative Forum. Wydarzenie odbędzie się w rzymskim Pallazzo delle Esposizioni w dniach 24 – 25 września 2019 r.

 
logo

Podziel się:  Więcej
Powstałe w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Pojedynki stulecia” to format kulturalny będący uniwersalną platformą do porównywania odmiennych postaw i idei, lekko i z humorem podając kulturalne konfrontacje wagi ciężkiej oraz łącząc dynamiczny montaż z nowoczesną formą wizualną. To cykl, w którym ścierają się postawy dwóch bardzo różnych postaci historycznych. W każdym odcinku skonfrontowano pary czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, a zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie próbowali ocenić ich postawy i twórczość ze współczesnej perspektywy.

W pojedynkach zestawieni zostali m.in. Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz i Witold Gombrowicz, Marek Hłasko i Leopold Tyrmand, Władysław Reymont i Antoni Słonimski, Władysław Broniewski i Julian Tuwim, Melchior Wańkowicz i Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski, Stefan Kisielewski i Ryszard Kapuściński, Wisława Szymborska i Janusz Szpotański. Wszystkie odcinki są dostępne na platformie VOD Telewizji Polskiej S.A.

Tegoroczna edycja EBU Creative Forum – renomowanego wydarzenia prezentującego najbardziej innowacyjne formaty telewizyjne – odbędzie się w rzymskim Pallazzo delle Esposizioni w dniach 24-25 września 2019 r. Oprócz cyklu TVP Kultura „Pojedynki stulecia”, jurorzy wyłonili także 17 produkcji z innych krajów, m.in. z Łotwy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Irlandii, Danii, Belgii i Holandii.