• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TVP Kultura wspomina Korę

13:05, 16.07.2019
TVP Kultura wspomina Korę!!! pusty LEAD !!!

27 lipca, w przeddzień 1. rocznicy śmierci Kory Sipowicz, jednej z najbardziej barwnych postaci polskiej kultury, TVP Kultura zaprasza na wyjątkowy, krakowski koncert Maanamu nagrany w 1994 roku.

 
Kora Sipowicz

Podziel się:  Więcej
28 lipca 2018 odeszła Kora Sipowicz – wokalistka grupy Maanam i prawdziwa gwiazda polskiego rocka. W przeddzień 1. rocznicy jej śmierci TVP Kultura przypomni archiwalny koncert Maanamu, nagrany z udziałem publiczności w studiu Łęg w Krakowie w 1994 roku. Zespół zagrał wtedy swoje największe przeboje, jak: „Cykady na Cykladach”, „Boskie Buenos” i „Żądza pieniądza”. Grupa Maanam – wcześniej znana jako M-a-M i Maanam Elektryczny Prysznic zadebiutowała oficjalnie na Muzycznym Campingu w Lubaniu w 1979 roku. Rok później wystąpili na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wykonali „Boskie Buenos” i „Żądzę pieniądza”. Ich występ okazał się ogromnym sukcesem, a Maanam zyskał rzesze fanów. Cała Polska pokochała krótkie, energiczne piosenki zespołu oraz intrygującą, wybuchową osobowość sceniczną wokalistki – Kory, która stała się ikoną stylu.

Kora przez całe życie angażowała się w rozmaite projekty artystyczne: nagrywała z zespołami Püdelsi i Bexa Lala, wystąpiła na koncercie poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej na VIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nagrała płytę z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, wydała tomik poezji, napisała autobiografię, była jurorką programów telewizyjnych. W 2014 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Dwa lata później Akademia Fonograficzna uhonorowała artystkę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

THE BEST OF MAANAM: LIVE – TVP Kultura, sobota, 27 lipca, godz. 22:25.