• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Anime Studia Ghibli w TVP Kultura

16:17, 02.12.2019
Anime Studia Ghibli w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

W grudniu w "Czwartkowym Klubie Filmowym TVP Kultura" premierowe filmy anime uznanego japońskiego studia Ghibli, w którym powstały takie hity, jak „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”.

 
TVP Kultura

Podziel się:  Więcej
W grudniowe czwartki TVP Kultura pokaże trzy premierowe, nominowane do Oscara filmy najsłynniejszego japońskiego studia animacji – Ghibli, którego nazwa, pochodząca od arabskiego słowa oznaczającego gorący pustynny wiatr, według twórców, stanowi metaforę zmian, jakie miały zajść za ich sprawą w filmie animowanym. Studio Ghibli zostało założone w 1985 roku przez reżyserów Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę oraz producenta Toshio Suzukiego. Do sztandarowych produkcji studia należą m.in. „Mój sąsiad Totoro” (wizerunek tytułowego bohatera filmu stał się częścią logo wytwórni), „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”. Widzowie TVP Kultura będą mieli szansę zobaczyć trzy dzieła czołowych twórców związanych ze studiem: „Księżniczkę Kaguyę” Isao Takahaty, „Marnie, przyjaciółkę ze snów” Hiromasy Yonebayashiego i „Zrywa się wiatr” Hayao Miyazakiego. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawcą i twórcą filmów animowanych - Jackiem Rokoszem.

„Księżniczka Kaguya” (2013), 5 grudnia, godz. 20:30 PREMIERA Film anime w reżyserii jednego z twórców studia Ghibli, zmarłego w 2018 r. Isao Takahaty. Starzejący się zbieracz bambusa w jednym z pędów rośliny znajduje malutką dziewczynkę. Bierze ją za księżniczkę zesłaną przez niebiosa, przygarnia i wraz z żoną wychowuje jak własną córkę. Dziewczynka wyrasta na piękną kobietę - otoczona wianuszkiem adoratorów odrzuca wszystkie propozycje małżeństwa. Pewnego dnia zakochuje się w niej sam cesarz…

Powtórka: sobota 7 grudnia, godz.12:25
„Marnie, przyjaciółka ze snów” (2014), 12 grudnia, godz. 20:30 PREMIERA Nominowana do Oscara animowana ekranizacja powieści „When Marnie Was There" Joan G. Robinson. Anna nie cieszy się najlepszym zdrowiem. Za namową rodziny wyjeżdża na wieś, by odzyskać dawny wigor. Zwiedzając okolicę, trafia do tajemniczej, opuszczonej rezydencji. Wracając tam pewnej nocy, odkrywa, że zamieszkuje ją blondynka o imieniu Marnie. Zostają przyjaciółkami. Czy jednak Marnie rzeczywiście istnieje?

Powtórka: sobota 14 grudnia, godz.12:20

„Zrywa się wiatr” (2013), 19 grudnia, godz. 20:30 PREMIERA Film anime nominowany w 2014 roku do Oscara w kategorii „najlepszy film animowany”. Reżyser Hayao Miyazaki oparł fabułę filmu na własnej mandze pod tym samym tytułem. Jest to fabularyzowana biografia japońskiego konstruktora, Jirō Horikoshiego, projektanta samolotu Mitsubishi A5M, oraz jego słynnego następcy, Mitsubishi A6M „Zero”. Oba były wykorzystywane przez lotnictwo floty japońskiej podczas II wojny światowej. Młody Jiro marzy o projektowaniu i konstruowaniu samolotów. Jego idolem jest sławny włoski projektant lotniczy Giovanni Battista Caproni.

Powtórka: sobota 21 grudnia, godz.12:30