• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Witkacy premierowo w Teatrze Telewizji

09:56, 03.12.2019
Witkacy premierowo w Teatrze Telewizji!!! pusty LEAD !!!

9 grudnia Teatr Telewizji zaprasza na znakomitą adaptację dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „W małym dworku”. Reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Jan Englert. W obsadzie także m.in. Beata Ścibakówna, Przemysław Stippa, Michalina Łabacz, Jan Frycz i Ewa Konstancja Bułhak.

 
Kadr ze spektaklu. Foto: Stanisław Loba

Podziel się:  Więcej
Jak wystawiać Witkacego w XXI wieku? „Po bożemu” – radził teatrolog Konstanty Puzyna. Tak zrobił Jan Englert i w jego adaptacji „W małym dworku“ dziwność sama się objawia. Akcja rozgrywa się w wiejskim majątku. Bohaterami są owdowiały dziedzic Dyapanazy Nibek (Jan Englert), jego córki – Zosia (Michalina Łabacz) i Amelka (Paulina Szostak), kuzyn Jęzory Przemysław Stippa), kuzynka Aneta Agata Różycka), oficjaliści Kozdroń (Jan Frycz) i Maszejko (Oskar Hamerski), pracownicy majątku. Wszystko byłoby tak jak w wielu sztukach międzywojennych, gdyby nie widmo Anastazji Nibek (Beata Ścibakówna), które pojawia się we dworze. Widmo nie dość, że pije kawę i wiśniówkę, to jeszcze nie pojawia się po to, by ujawnić skrywaną prawdę (jak by się należało spodziewać), ale żeby pokazać, że prawd jest kilka. Jak umarła Anastazja? Na raka czy zastrzelona przez męża? Kogo kochała? Męża, Jęzorego czy Kozdronia? Wszystkie warianty są prawdziwe.

„W małym dworku” to najczęściej wystawiana sztuka Witkacego. Napisana w 1921 roku, wydana dopiero w 1948, ale grana jeszcze trzykrotnie za życia autora. Przyczyną jej popularności jest zapewne prostota i brak filozoficznych rozważań, które można spotkać u tego wybitnego dramaturga.

Obsada: Jan Englert (Ojciec - Dyapanazy Nibek), Beata Ścibakówna (Widmo matki - Anastazja Nibek), Michalina Łabacz (Zosia Nibkówna), Paulina Szostak(Amelia Nibkówna), Przemysław Stippa (Kuzyn – Jęzory Pasiukowski), Agata Różycka (Aneta Nusiewiczowa), Jan Frycz (Ignacy Kozdroń), Oskar Hamerski (Józef Maszejko), Ewa Konstancja Bułhak (Urszula Stechło - kucharka), Bartłomiej Bobrowski (Chłopiec kuchenny).

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jan Englert, zdjęcia: Piotr Wojtowicz PSC, scenografia: Arkadiusz Kośmider, kostiumy: Małgorzata Karpiuk, muzyka: Piotr Moss, montaż: Sławomir Filip.

„W małym dworku”, premiera TVP1, 9 grudnia godz. 21.00