• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w TVP Historia

16:12, 24.01.2020
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek 27 stycznia TVP Historia pokaże filmy dokumentalne, które przypomną historię największego ludobójstwa w dziejach świata – Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.

 
TVP Historia

Podziel się:  Więcej
27 stycznia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o ofiarach Holocaustu. Ten dzień, rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poświęcony jest pamięci ponad 6 milionów ofiar ludobójstwa dokonanego przez III Rzeszę Niemiecką na europejskich Żydach w czasie II wojny światowej. W rocznicę wyzwolenia obozu przypomnimy historię niemieckiego ludobójstwa i obozu w Auschwitz w duchu słów świętego Jana Pawła II „Wspomnienie tego triumfu zła musi budzić w nas głęboką gorycz i braterską solidarność z tymi, którzy noszą niezatarte znamię tej tragedii.” Symbolem braterskiej solidarności okupionej śmiercią jest ojciec Maksymilian Kolbe, którego ofierze poświęcony jest film Krzysztofa Zanussiego „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” w TVP Historia, w poniedziałek o 13:20.

O życiu i umieraniu w Auschwitz-Birkenau, a także sposobach kultywowania pamięci i uczczenia ofiar Zagłady przypomni zrealizowany w 70. rocznicę powstania obozu film dokumentalny Ewy Święs-Kucybały „Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć, świadomość, odpowiedzialność” w poniedziałek o 17:40.

Ofiary skazane na śmierć przez bezduszny system pozbawiane były nie tylko życia, ale i godności. O artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni: twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej opowiada brawurowy, fabularyzowany film dokumentalny Andrzeja Celińskiego „Kabaret śmierci” w poniedziałek o 20:05.

W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy, jak muzyka, skecz i żydowski szmonces stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu, w grających artystach i tych, którzy ich występy oglądają wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach.

Niemcy byli przekonani, że los Żydów, podobnie jak Polaków, jest przesądzony. Tworzyli już nowe plany Auschwitz po wygranej przez siebie wojnie. O zbrodniczej wizji i bezdusznej ideologii zamkniętej w wizji architektonicznej wzorcowego miasta nazistów opowiada niezwykły film dokumentalny Grażyny i Bogdana Czermińskich „Idealne miasto Auschwitz”, w poniedziałek o 22:40.

„Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 13:20

„Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć, świadomość odpowiedzialność”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 17:40

„Kabaret śmierci”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 20:05

„Idealne miasto Auschwitz ”, TVP Historia, poniedziałek 27.01, godz. 22:40