„Jak najdalej stąd” to inspirowany prawdziwą historią niezwykle przejmujący film drogi o dojrzewaniu, skomplikowanych relacjach rodzinnych, o trudach emigracji. Główna bohaterka Ola – zagrana przez nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut aktorski Zofię Stafiej – to charyzmatyczna, zbuntowana nastolatka, która po śmierci pracującego za granicą ojca, podejmuje się sprowadzenia ciała do Polski.
Podróż zmieni jej życie, priorytety, pozwoli dojrzeć, zweryfikować marzenia, a także – paradoksalnie – poznać ojca, który w jej życiu był wiecznie nieobecny. „Jak najdalej stąd”
po raz kolejny potwierdza talent i wrażliwość reżysera, który w każdej scenie z niezwykłą precyzją oddaje realizm wydarzeń i postaci „zwyczajnych ludzi” – zarówno gdy mamy do czynienia z kierowcą autobusu czy z matką dewotką wychowującą niepełnosprawnego syna. Poruszane w filmie wątki społeczne pozwalają na porównania do obrazów Kena Loacha: „Obaj jesteśmy bardzo blisko bohaterów, przytłoczonych problemami życia codziennego. Zawsze staram się pochylać nad postaciami z czułością i takie spojrzenie odnajduję też
w jego kinie” – podkreśla Domalewski. Taka bliskość czyni z widzów współuczestników opisywanego dramatu, w którym – mimo powagi tematu – nie brakuje humoru. „Jak najdalej stąd” został nagrodzony czterema Złotymi Lwami – m.in. za debiut aktorski, scenariusz
i muzykę., zadebiutował na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym w Cottbus. Tej pozycji nie można przegapić.
Najnowszy dokument znakomitego operatora i dokumentalisty Petro Aleksowskiego „Papcio Chmiel” to rarytas nie tylko dla kilku pokoleń wychowanych na komiksach zmarłego 21 stycznia 2021 Henryka Jerzego Chmielewskiego. Główny bohater prezentowany jest w dość nietypowy sposób – widzimy rysownika
z perspektywy jego 11-letniego fana, chłopca prowadzącego swój program literacki na kanale YouTube, w którym recenzuje książki. Marzeniem entuzjasty literatury jest spotkanie z Papciem
i przeprowadzenie z nim wywiadu na potrzeby swojego vloga.
Widzowie śledzą spotkania Olafa z jego Mistrzem, a także relacje krytyków, publicystów, artystów. Chłopiec poznaje historię swojego bohatera, zarówno zawodową, jak i osobistą, związaną także z udziałem w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim kulisy powstania postaci Tytusa, uczłowieczonej małpy.
Dokument realizowany jest w różnych technikach rejestracyjnych – od klasycznej zdjęciowej po animowaną, zawiera też bogaty materiał archiwalny.
Pozycja obowiązkowa, zawierająca anegdoty, barwne opowieści, ale przede wszystkim oddająca charyzmę i poczucie humoru głównego bohatera.