• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Rozpoczął się I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość"

15:35, 22.02.2021
Rozpoczął się I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość"!!! pusty LEAD !!!

Poniedziałek, 22 lutego to pierwszy dzień Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” – nowej inicjatywy Telewizji Polskiej. Dziś, w Studiu Festiwalowym zobaczymy m.in.: Prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego, Jana Jakuba Kolskiego – jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina, Ałbenę Grabowską – pisarkę i autorkę trylogii „Stulecie winnych” oraz uznawanego za jednego z ciekawszych twórców filmowych Bodo Koxa. Festiwal odbywa się w formule online i jest ogólnodostępny na bezpłatnej stronie fkn.tvp.pl.

 
Logotyp festiwalu

Podziel się:  Więcej
- Jesteśmy Telewizją Polską i obowiązki mamy polskie, a takim obowiązkiem polskim jest być medium narodowej tożsamości i opowiadać Polakom i o Polakach w tym kontekście, który nas wyróżnia, jako naród, jako społeczeństwo, opowiadać o naszej kulturze, o naszej tożsamości, o tym, co nas wyróżnia w Europie i czyni narodem. I opowiadać to środkami, które znajdą dojście do świadomości, do umysłów, do emocji społecznych – powiedział Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski podczas otwarcia Studia Festiwalowego.

Historia Polski i Polaków wciąż inspiruje twórców filmów fabularnych, dlatego pierwszy dzień Festiwalu przebiega pod hasłem „Filmowa Polska”. W Studiu Festiwalowym Katarzyna Sanocka będzie gościć m.in.: producentów, reżyserów i aktorów produkcji zakwalifikowanych do kategorii „Film i serial fabularny”. Porozmawia z nimi o najciekawszych filmach i serialach, wśród których znajduje się m.in. oparta na faktach historia niezwykłego Polaka. To doceniony przez widzów serial sensacyjno-przygodowy „Młody Piłsudski” w reż. Jarosława Marszewskiego o młodzieńczych latach przyszłego Naczelnika Państwa.Studio odwiedził również Jan Jakub Kolski, twórca „Ułaskawienia” filmu z 2018 roku, w którym opowiada niezwykle intymną historię małżeństwa, które straciło syna.

Wśród propozycji jest także „Miłość i miłosierdzie” fabularyzowany film Michała Kondrata, o Bożym Miłosierdziu i misji siostry Faustyny Kowalskiej, uznanej za świętą przez Papieża Jana Pawła II. Obraz ukazuje nieznane dotąd fakty oraz niedawno ujawnione dokumenty, które rzucają nowe światło na prawdę o Bożym Miłosierdziu i widzeniach Chrystusa przez św. Faustynę Kowalską.

W tej kategorii nie zabraknie również uwielbianych przez widzów seriali wyprodukowanych przez Telewizję Polską, wśród nich m.in.: serial „Wojenne dziewczyny” w reż. Michała Rogalskiego, którego pierwsze trzy odcinki obejrzało ponad 3 mln widzów, „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa, opartego na autentycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, prezentujący historię oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK oraz „Stulecie Winnych” oparte na bestsellerowej trylogii Ałbeny Grabowskiej. Katarzyna Sanocka o godz. 20:00 zaprosi na debatę „Twórca musi znaleźć sposób”, w którym wezmą udział Ałbena Grabowska, Bodo Kox i Piotr Gursztyn.Codziennie o godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00 prowadzący wspólnie ze swoimi gośćmi przedstawią w Studiu Festiwalowym najciekawsze produkcje w jednej z sześciu A każdy dzień zakończy podsumowanie, które będzie można obejrzeć o godz. 20:00 na stronie festiwalowej oraz po godz. 22:00 w TVP Historia. Pełna lista produkcji festiwalowych znajduje się na stronie Festiwalu fkn.tvp.pl, na której można bez ograniczeń obejrzeć najlepsze produkcje Telewizji Polskiej o tematyce tożsamościowej, w sumie ponad 450 godzin treści video.