• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

16. rocznica śmierci Jana Pawła II w TVP Historia i TVP Kultura

16:51, 01.04.2021
16. rocznica śmierci Jana Pawła II w TVP Historia i TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

2 kwietnia, w Wielki Piątek obchodzimy 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Papieża który wpłynął na losy świata. Tego dnia wspominać będziemy wielkiego Polaka na antenach kanałów tematycznych Telewizji Polskiej. TVP Historia pokaże film dokumentalny o wieloletniej przyjaźni i korespondencji Papieża z benedyktynem, ojcem Leonem Knabitem. W programie publicystycznym „Co dalej” w TVP Kultura, zaproszeni goście porozmawiają o sensie cierpienia.

 
Materiał TVP

Podziel się:  Więcej
TVP Historia

„Dialog – życie zapisane w listach”

Emisja w piątek, 2 kwietnia o godz. 17:20

Filmowa opowieść o wyjątkowych, poruszających listach, które św. Jan Paweł II pisał do benedyktyńskiego mnicha, o. Leona Knabita. Prowadzili korespondencję od 28 października 1978 roku, czyli od pierwszego miesiąca pontyfikatu papieża, do 17 lutego 2005 roku. Pisali o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, na świecie, a także o zwykłych, prostych, codziennych sprawach. Listy odkrywają mistyczny świat, w którym autorzy nie odrywają się od spraw ziemskich, a w walce o dobro wspierają siebie słowem i modlitwą.

Film dokumentalny, 47 min., Polska, 2020

Reżyseria: Judyta Syrek, Wojciech Kursa

TVP Kultura

„Co dalej?” – Popkultura. Ucieczka od cierpienia.

Emisja w piątek, 2 kwietnia o godz. 17:40

W programie publicystycznym poruszane są tematy, dotyczące niepokojów naszych czasów oraz refleksje nad zjawiskami kulturowo-cywilizacyjnymi. Wśród zaproszonych gości są socjolodzy, myśliciele, publicyści i artyści.

W tym roku, w Wielki Piątek przypada 16. rocznica śmierci Jana Pawła II, świętego, papieża i postaci wyjątkowej dla naszej kultury i historii. W swoich naukach często odnosił się do cierpienia Jezusa. W rocznicę śmierci Jana Pawła II, zaproszeni goście zajmą się w programie zagadnieniem cierpienia w popkulturze i jej znaczeniem dla każdego z nas.

Czy sztuka bez zaangażowania to wciąż sztuka? Dlaczego kultura niskich lotów budzi tak duże zainteresowanie? Czy to ucieczka od tego, co ważne, ale trudne do zrozumienia? Na pytania będą szukać odpowiedzi uznani reżyserzy filmowi Krzysztof Zanussi i Lech Majewski oraz historyk sztuki, ksiądz biskup, prof. Michał Janocha. Program poprowadzi Mateusz Bosak.