• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji od 10 czerwca w TVP Kultura

17:47, 10.06.2021
Spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji od 10 czerwca w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

Już od 10 czerwca, TVP Kultura zaprasza w każdy czwartek o godz. 20:00 na uwielbiane przez widzów spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji. Na liście przedstawień znalazły się znakomite realizacje dzieł polskich oraz zagranicznych klasyków, wybitni reżyserzy i legendarni polscy aktorzy. W czerwcu zobaczymy: „Apollo z Bellac” Adama Hanuszkiewicza, „Mazepa” w reż. Gustawa Holoubka oraz „Chłopcy” Tadeusza Jaworskiego. W lipcu, wśród inscenizacji znalazły się: „Trzy siostry” Aleksandra Bardiniego, „W małym dworku” Zygmunta Hübnera, „Biedermann i podpalacze” Erwina Axera, „Bal manekinów” Janusza Warmińskiego i „Śmierć komiwojażera” Kazimierza Karabasza.

 
Kadr ze spektaklu „Apollo z Bellac”

Podziel się:  Więcej
Cykl Złotej Setki Teatru Telewizji w letnie wieczory czwartkowe w TVP Kultura otworzy znakomita sztuka komediowa Jeana Giraudoux „Apollo z Bellac” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z Kaliną Jędrusik w roli głównej. Nieśmiała, pełna zahamowań dziewczyna imieniem Agnieszka, przypadkiem spotyka niejakiego pana de Bellac, który zdradza jej tajemnicę, jak podobać się mężczyznom. Agnieszka chcąc zyskać uznanie płci przeciwnej zaczyna stosować receptę nieznajomego, mówiąc wszystkim, że są piękni! Łechtając próżność współpracowników i zwierzchników, nie do poznania zmieni nudne życie biurowe. Występują: Adam Hanuszkiewicz, Kalina Jędrusik, Jacek Woszczerowicz, Justyna Kreczmarowa, Henryk Szletyński.
Złota Setka Teatru Telewizji – „Apollo z Bellac” Reżyseria: Adam Hanuszkiewicz , 1958
10 czerwca, godz. 20:00.


Za tydzień 17 czerwca będziemy mogli podziwiać Ignacego Gogolewskiego, Jan Świderskiego, Aleksandrę Śląską, Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa w wybitnym dramacie Juliusza Słowackiego „Mazepa”. Słowacki napisał „Mazepę” w październiku 1834 r., niedługo po ukończeniu „Kordiana”. Jednak po lekturze świeżo wówczas wydanego poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, zniszczył rękopis, uznając swoje dzieło za niedoskonałe. Po latach ostatecznie zdecydował się na opublikowanie „Mazepy”. Prapremiera dramatu miała miejsce w Budapeszcie w grudniu 1847 r., a w Polsce odbyła się cztery lata później w Teatrze Miejskim w Krakowie, 5 czerwca 1851 r. Współcześnie tragedia rodzinna Juliusza Słowackiego stale gości na naszych scenach. TVP Kultura zaprezentuje spektakl z okazji 90. urodzin Ignacego Gogolewskiego.
Złota Setka Teatru Telewizji – „Mazepa” Reżyseria: Gustaw Holoubek, 1969
17 czerwca, godz. 20:00.


Z kolei 24 czerwca zobaczymy pełną ciepła, humoru i groteski opowieść o walce kilku pensjonariuszy domu starców z nieuchronnymi prawami biologii i z bezwzględnością ludzi od nich młodszych. Pensjonariuszami opiekują się siostry zakonne, z których jedna o imieniu Maria, jest surowa, despotyczna i pragnie wprowadzić żelazną dyscyplinę. Inscenizację sztuki Stanisława Grochowiaka reżyserował Tadeusz Jaworski. A w rolach głównych występują: Kazimierz Opaliński, Zofia Rysiówna, Barbara Ludwiżanka, Gustaw Lutkiewicz, Zdzisław Mrożewski, Jadwiga Barańska, Zofia Małynicz.
Złota Setka Teatru Telewizji – „Chłopcy” Reżyseria: Tadeusz Jaworski, 1966
24 czerwca, godz. 20:00.


W lipcu w ramach Złotej Setki Teatru Telewizji TVP Kultura zaprasza na:

„Biedermann i podpalacze”, reż. Erwin Axer, 1 lipca, godz. 20:00.
„W małym dworku”, reż. Zygmunt Hübner, 7 lipca, godz. 20:00.
„Trzy siostry”, reż. Aleksander Bardini, 15 lipca, godz. 20:00.
„Bal manekinów”, reż. Janusz Warmiński, 22 lipca, godz. 20:00.
„Śmierć komiwojażera”, reż. Kazimierz Karabasz, 29 lipca, godz. 20:00.