• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Pokazy filmu TVP o Polakach ratujących Żydów w ponad 700 amerykańskich kinach

15:46, 17.06.2021
Pokazy filmu TVP o Polakach ratujących Żydów w ponad 700 amerykańskich kinach!!! pusty LEAD !!!

Koprodukowany przez Telewizję Polską film dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” już wkrótce zobaczą widzowie w USA. Pokazy filmu odbędą się 22 czerwca 2021 r. w ponad 700 amerykańskich kinach. Dystrybucję kinową filmu prowadzi Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP.

 
Kadr z filmu „O zwierzętach i ludziach”. Foto: Autograf

Podziel się:  Więcej
Film „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki opowiada niezwykłą historię polskiego małżeństwa, które podczas okupacji ocaliło przed śmiercią setki Polaków i Żydów. Jan Żabiński, twórca i wieloletni dyrektor warszawskiego zoo, wraz z żoną Antoniną w czasie wojny, w swoim prywatnym domu na terenie opustoszałego zoo i na zapleczu wybiegów dla zwierząt dali schronienie ok. 300 ukrywającym się ludziom - dokładna liczba jest nieznana. Za swoje działania rodzina Żabińskich została uznana przez Yad Vashem za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W filmie wykorzystano zarejestrowane rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń, m.in. Moshe Tiroshem, ocalałym dzięki kryjówce w zoo, a także nigdy wcześniej nie publikowane filmy archiwalne, pokazujące rodzinę państwa Żabińskich, ich willę oraz zoo.

- Film o „O zwierzętach i ludziach” jest kolejną próbą udokumentowania bohaterskiej postawy Polaków podczas okupacji i Holocaustu. Liczne pokazy tego dokumentu w Stanach Zjednoczonych są więc nie tylko sukcesem TVP jako dystrybutora, ale i udaną próbą oddania sprawiedliwości polskim rodzinom, które z narażeniem życia były zaangażowane w ratowanie współobywateli pochodzenia żydowskiego. Dzięki naszemu projektowi historię Żabińskich będą mogły poznać tysiące Amerykanów. Pierwsze recenzje filmu w USA udowodniły, że jest on potrzebny i spotyka się z dobrym odbiorem, także w środowiskach żydowskich – podkreśla Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP.

Film zostanie pokazany amerykańskim widzom jednego dnia, 22 czerwca br., w ponad 700 kinach w USA, m.in. w największych sieciach kin, takich jak: Regal Cinemas, AMC i Cinemark.

- Pokaz tego filmu w całych Stanach Zjednoczonych to dla nas wielkie wydarzenie – mówi Aleksandra Kaźmieruk, kierownik działu sprzedaży międzynarodowej Biura Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP – Film przeszedł pomyślnie surową selekcję kwalifikującą do ogólnokrajowej dystrybucji amerykańskiej już ponad rok temu, ale z powodu globalnej pandemii wszystkie plany dystrybucyjne musiały zostać zawieszone. Dopiero w styczniu 2021 roku mogliśmy wspólnie z dystrybutorem z USA rozpocząć prace nad przygotowaniem filmu do ekspozycji kinowej za oceanem. Od kilku tygodni trwają intensywne działania promocyjne, które zachęcają widzów w USA do pójścia do kina 22 czerwca i poznania tej niezwykłej historii o Janie i Antoninie Żabińskich w pięknie przygotowanej wersji z amerykańskim dubbingiem. Jako międzynarodowy dystrybutor już dzisiaj wiemy, że to dopiero początek naszej szerokiej aktywności w obu Amerykach. Niebawem zaprezentujemy amerykańskiej publiczności kolejne, polskie projekty filmowe - informuje Aleksandra Kaźmieruk.

Organizatorem pokazów filmu w USA jest firma Fathom, jeden z czołowych dystrybutorów kinowych w USA oraz największy dystrybutor filmów dokumentalnych oraz wydarzeń live.

Dokument „O zwierzętach i ludziach” jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody dla najlepszego filmu artystycznego na MFFD w Kantonie w 2019 roku, Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w 2019 roku oraz nagrody Bei Doc na Bellaria Film Festival w 2020 roku. Film został wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w 2020 roku za „artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci”.

Producentem filmu na podstawie scenariusza i w reżyserii Łukasza Czajki jest Anna Wereda (Autograf). Koproducentami są: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, MX35.

Cytaty z recenzji filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach”

„San Diego Jewish World”, Donald H. Harrison

„Niezwykły jednodniowy pokaz filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach”, który opowiada prawdziwą historię, wcześniej zobrazowaną w hollywoodzkim w filmie „Azyl” z Jessicą Chastain w roli głównej. Archiwalny materiał filmowy oraz sceny inscenizowane nadają filmowi zdecydowane tempo. Warstwa emocjonalna filmu pokazuje zniszczenia, jakie dotknęły zoo we wrześniu 1939 r., kiedy Niemcy najechali i zbombardowali Polskę, nie oszczędzając zoo ani zwierząt. Humanitarna postawa Żabińskich nie znała granic religijnych ani narodowych. Poza Żydami, pomagali oni również osobom chorym psychicznie, które Niemcy również chcieli masowo mordować…”

Lisa Hendey, wybitna osobowość medialna/influencerka www.LisaHendey.com, założycielka CatholicMom.com

„Film „O zwierzętach i ludziach” ukazuje heroizm rodziny Żabińskich, którzy poza zwierzętami zapewnili schronienie dziesiątkom rodzin. Ich odwaga powinna zainspirować nas do naszych własnych działań na rzecz wzajemnej troski o drugą osobę i naszą wspólnotę, czego bardzo potrzebujemy we współczesnym świecie.”