• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Koprodukowane i dystrybuowane przez TVP filmy uhonorowane Orłami - polskimi nagrodami filmowymi 2021

14:41, 22.06.2021
Koprodukowane i dystrybuowane przez TVP filmy uhonorowane Orłami - polskimi nagrodami filmowymi 2021!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 21 czerwca Polska Akademia Filmowa ogłosiła zwycięzców 23. Polskich Nagród Filmowych – Orły. Kinga Preis otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie koprodukowanym przez TVP „Jak najdalej stąd”, a Piotr Sobociński jr za najlepsze zdjęcia do tego samego tytułu. W kategorii „Najlepszy film dokumentalny” laur przypadł wyprodukowanemu z udziałem TVP „Wielorybowi z Lorino" Macieja Cuske.

 
Kadr z filmu „Wieloryb z Lorino”

Podziel się:  Więcej
Bohaterką filmu „Jak najdalej stąd” jest siedemnastoletnia Ola, która musi pojechać do Irlandii, żeby sprowadzić do Polski ciało tragicznie zmarłego ojca. Jadąc tam, dziewczyna chce sprawdzić, czy ojciec odłożył pieniądze na obiecany samochód. W trakcie podróży do Irlandii Ola zaczyna rozumieć, że tak naprawdę marzyła nie o samochodzie, a o nawiązaniu relacji z tatą.

„Wieloryb z Lorino” to nostalgiczna opowieść o mieszkańcach Czukotki, miejscu położonym na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy. To kraina surowej ziemi, gdzie przetrwają tylko najsilniejsi. Tam od wieków żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim.

W tym roku 8 koprodukowanych i dystrybuowanych przez Telewizję Polską filmów zdobyło łącznie aż 25 nominacji do Orłów. Film fabularny „Jak najdalej stąd” otrzymał 10 nominacji, a „Wszystko dla mojej matki” i „Zieja” po 5. Ponadto po jednej nominacji uzyskały filmy: „Catalina” i „Z wnętrza”.

O nagrodę w kategorii Najlepszy film dokumentalny rywalizowały następujące koprodukcje TVP: „Ściana cieni” w reż. Elizy Kubarskiej, „Zwyczajny kraj” w reż. Tomasza Wolskiego i „Wieloryb z Lorino” w reż. Macieja Cuske.