• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach TVP

17:30, 30.07.2021
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach TVP!!! pusty LEAD !!!

1 sierpnia z okazji przypadającego Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, Telewizja Polska przygotowała specjalną, okolicznościową ramówkę, która przypomni o bohaterskich czynach powstańców oraz uczci ich pamięć.

 
Kadr z filmu „Miasto 44”

Podziel się:  Więcej
W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 20:45 telewizyjna Jedynka oraz TVP Polonia zapraszają na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy stolicy po raz kolejny uczczą pamięć Powstańców. Wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewają pieśni, które dodawały sił walczącej stolicy. Ponownie zabrzmią „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci". W tym roku tematem przewodnim koncertu będzie miłość, zarówno ta szczęśliwa zakończona powstańczym ślubem w piwnicy, czy w zrujnowanym kościele, jak i nieszczęśliwa, gdy narzeczonych rozdzieliła śmierć. O swoich przeżyciach opowiedzą uczestnicy tamtych wydarzeń.

Chórzystom i solistom towarzyszy orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy, a reżyserem jest Bolesław Pawica. Koncert, który w tym roku odbędzie się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, poprowadzi Tomasz Wolny.

Jana Komasy „Miasto 44”, o dramatycznych losach młodych uczestników Powstania Warszawskiego, którym przyszło żyć, kochać i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji.

Kwadrans po północy, również w TVP1, reportaż „Oni 1944” – materiał z cyklu „Głębia ostrości” przedstawia „Powstanie Warszawskie” jako największą akcję podziemia zbrojnego w okupowanej przez Niemców Europie. Powtórkę reportażu zobaczymy w TVP Polonia o godz. 1:00 w nocy.

W TVP Polonia tragicznym losom powstańców będzie poświęcone niedzielne wydanie programu „Ziarno” o godz. 11:25. W audycji zastanowimy się nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i codziennymi sposobami okazywania więzi z ojczyzną. Z kolei o godz. 18:15 w programie „Debata Polonia 24” prof. Zbigniew Kruszewski i Anita Połczyńska – Zadrożna wspólnie z gośćmi porozmawiają na temat historii walczącej Warszawy. W programie nie zabraknie też aktualnych tematów z życia Polonii, która silnie wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim poza granicami Polski i niesie realną pomoc powstańcom żyjącym na emigracji.

TVP Kultura zaprosi widzów o godz. 14:20 na film w reżyserii Janusza Morgensterna „Godzina W”, który przedstawia przygotowania do Powstania oraz jego pierwsze minuty. Fabuła filmu to zapis jednego z przełomowych dla dziejów stolicy dnia – 1 sierpnia 1944 r. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Konspiracyjne podziemie czeka na rozkaz wybuchu powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem „Czarnego". Mają zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu…

Programów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu nie może zabraknąć w TVP Historia. Już o godz. 14:30 antena zaprezentuje dokument „Polskie 100 lat – Powstanie Warszawskie”, w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.

Wycofywanie się wojsk niemieckich i zbliżanie się oddziałów Armii Czerwonej zmusiło dowództwo AK do opracowania nowej koncepcji walki z Niemcami. Działania pod kryptonimem „Burza” zakładały przejęcie ziem polskich przez Armię Krajową wspólnie z wojskami sowieckimi, a następnie ujawnienie oddziałów AK i wystąpienie wobec Rosjan w roli gospodarza. Warszawa w planie „Burza” nie była przewidywana jako teren działań wojskowych. Stalin wykorzystał jednak okazję, by rękami Niemców zlikwidować Powstanie Warszawskie i jego uczestników. Armia Czerwona nacierająca na Warszawę otrzymała rozkaz o wstrzymaniu działań ofensywnych. W tym czasie w stolicy walczyli Powstańcy. W trakcie walk Warszawa została w znacznej części zniszczona, a po kapitulacji miasta specjalne oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera przystąpiły do akcji burzenia miasta.

Z kolei o godz. 19:10 również w TVP Historia zobaczymy film „Rudy, Alek, Zośka” o tragicznych losach trzech przyjaciół: Jana Bytnara – Rudego, Macieja Aleksego Dawidowskiego – Alka, Tadeusza Zawadzkiego – Zośki, bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec".