• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Film dokumentalny TVP „Agonia” z nominacją do nagrody 58. Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Złota Praga

14:37, 13.09.2021
Film dokumentalny TVP „Agonia” z nominacją do nagrody 58. Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Złota Praga!!! pusty LEAD !!!

Film dokumentalny „Agonia” Telewizji Polskiej w reżyserii Tomasza Knittela został nominowany do nagród Międzynarodowego Festiwalu Złota Praga (Golden Prague), poświęconego w całości produkcjom telewizyjnym.

 
Kadr z dokumentu

Podziel się:  Więcej
Dokument „Agonia” znalazł się na ścisłej liście nominowanych wśród 25 międzynarodowych produkcji, poświęconych muzyce, sztuce tańca i teatru, które będą ubiegać się o nagrodę główną – Crystal Award oraz nagrody dodatkowe festiwalu. Głównym tematem filmu jest przemijanie muzyki przekazywanej drogą ustną, ale i odchodzeniu jej ostatnich reprezentantów - pokolenia urodzonego przed pierwszą i drugą wojną światową. „Agonia” opowiada o odchodzącej kulturze ludowej różnych regionów i przemijaniu tradycji, stanowiąc nostalgiczną opowieść o przemianach kulturowych i socjologicznych XX wieku, opowieść o wypartej chłopskiej tożsamości, oraz o dzisiejszych archeologach, którzy starają się dawne tradycje utrwalić. Film wyreżyserował Tomasz Knittel na podstawie scenariusza Adama Struga, autorem zdjęć jest Nicolas Villegas. Narratorem filmu jest Adam Strug.

-Dokument otwiera uśpione w nas pokłady wrażliwości – mówi Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu TVP. – Muzyka była zawsze nośnikiem najważniejszych dla człowieka treści kulturowych. Adam Strug wydobywa ja dla nas na nowo i wprowadza w misterium życia i śmierci – ocenia Mateusz Matyszkowicz.

„Agonia” miała premierę 12 października 2020 roku. Dokument był już laureatem Nagrody Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku oraz był nominowany do nagrody głównej (Magnolia Award) na międzynarodowym festiwalu Shanghai TV Festival (STVF) w czerwcu 2021 roku. Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Złota Praga istnieje od lat 60. XX wieku i jest poświęcony w całości produkcjom telewizyjnym. Festiwal jest organizowany przez czeską telewizję publiczną. Festiwal cieszy się światową renomą, stanowiąc coroczne miejsce spotkań branży telewizyjnej, podczas którego eksperci i publiczność mają okazję poznać najlepsze dokumenty taneczne, teatralne i muzyczne, nagrania koncertów i produkcji scenicznych, a także spotkać się osobiście z reżyserami, producentami, aktorami, piosenkarzami i tancerzami.

58. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21-25 września 2021 roku.