• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Sprawdzam TV – nowy kanał Telewizji Polskiej

12:46, 23.12.2021
Sprawdzam TV – nowy kanał Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

W czwartek, 23 grudnia Telewizja Polska uruchomiła planszę Sprawdzam TV, którą można znaleźć na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej i umożliwi łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom.

 
Plansza

Podziel się:  Więcej
Na kanale 28 wyświetlana jest plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”.

Telewizja Polska wypełniając misję nadawcy publicznego, podejmuje działania mające na celu informowanie obywateli oraz budowanie ich świadomości w zakresie nadchodzących zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał Sprawdzam TV przygotowaliśmy z myślą o najstarszych widzach, gdyż to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na utratę dostępu do bezpłatnych treści. Dzięki umieszczeniu Sprawdzam TV na multipleksie trzecim, który ma największy zasięg – jest dostępny dla ok. 98% populacji Polski – każdy z Polaków korzystających z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będzie mógł łatwo przekonać się, czy zbliżające się w 2022 roku zmiany wymagają od niego dodatkowych działań związanych z wymianą telewizora lub tunera telewizyjnego – mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej.

Od końca marca 2022 r. do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w poszczególnych województwach. W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku. Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie szybko mogą sprawdzić, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany jego odbioru. Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest także za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.