• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kanały TVP Kultura i TVP Dokument z dużym wzrostem oglądalności w kwietniu

16:10, 02.05.2022
Kanały TVP Kultura i TVP Dokument z dużym wzrostem oglądalności w kwietniu!!! pusty LEAD !!!

W kwietniu według NAM* z udziałami na poziomie 7,8% w grupie 4+ liderem wśród wszystkich anten była TVP1. W TOP10 programów miesiąca znalazło się aż 9 należących do Telewizji Polskiej. W kwietniu 2022 roku, w porównaniu do marca br. największy wzrost udziałów zarówno wśród wszystkich widzów grupy 4+, jak i w grupach komercyjnych zanotowała TVP Kultura. Wysoki wzrost udziałów miesiąc do miesiąca odnotowuje także TVP Dokument, a w grupie 16-49 kanał TVP Seriale. Natomiast aż o 59,1% wśród odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej w kwietniu 2022 roku w porównaniu do kwietnia 2021 roku wzrosły udziały TVP Kobieta. Kanał lifestylowy Telewizji Polskiej o tematyce kobiecej w kwietniu 2022 roku w zestawieniu anten awansował na 23 miejsce wśród odbiorców NTC i na 24 wśród widzów 4+. Od piątku, 29 kwietnia do niedzieli, 1 maja liderem wśród wszystkich anten telewizyjnych według NAM była TVP1. W TOP10 programów minionego weekendu na pierwszym miejscu znalazł się program TVP1 „Sanatorium miłości”.

 
Fot: TVP, „Sanatorium miłości”

Podziel się:  Więcej
Porównując wyniki TVP Kultura w okresie marzec-kwiecień 2022 we wszystkich grupach wiekowych zanotowała wzrost udziałów. TVP Kultura w kwietniu najwyższe udziały uzyskała w grupie 4+, wyniosły one 0,36% i wzrosły o ponad 33% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W grupie 16-49 udziały anteny wzrosły o 31,3%, a w grupie 16-59 udziały zwiększyły się o 29,2%.

W kwietniu, w porównaniu do marca, wzrosty we wszystkich grupach wiekowych zanotował także TVP Dokument. Kanał najwyższy wzrost odnotował w grupie 16-59. Udziały wyniosły 0,09% i zwiększyły się o 28,6% w stosunku do marca.

W kwietniu 2022 dynamikę wzrostu udziałów w grupie 16-49  zanotował również kanał TVP Seriale. Jego udziały w tej grupie wiekowej wzrosły o 20%.

W TOP10 najliczniej oglądanych programów w kwietniu aż 9 należało do Telewizji Polskiej. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się odcinek serialu „M jak miłość” , który we wtorek, 26 kwietnia obejrzało średnio 3,2 mln widzów według NAM, przy udziałach na poziomie 24,9%.

Od piątku, 29 kwietnia do niedzieli, 1 maja TVP1  zanotowała dzienne udziały odpowiednio: 8,7% w piątek, 6,7% w sobotę oraz 7,5% w niedzielę. W niedzielę, 1 maja liderem wśród wszystkich programów było „Sanatorium miłości”. Kolejny odcinek programu zainteresował według NAM 2,1 mln osób przy udziałach na poziomie 17%. Tego dnia premierowy odcinek serialu „Stulecie Winnych” obejrzało według NAM 2 mln widzów, udziały wyniosły 15,8%. Świetną oglądalność zanotowało również główne wydanie „Wiadomości”, które w niedzielę wg NAM zainteresowało 1,7 mln widzów z udziałami 15,3%. W TOP 10 programów weekendu znalazło się aż 7 należących do Telewizji Polskiej. W sobotę, 30 kwietnia udziały TVP Dokument kształtowały się na poziomie 0,19% i były najwyższe od lutego 2022 roku. 1 maja rekordowe udziały od stycznia 2022 roku zanotowała także TVP Kultura, która osiągnęła 0,64% udziałów.

W kwietniu Telewizja Polska ogłosiła listę beneficjentów 29. edycji akcji „Reklama Dzieciom”. Dochód ze specjalnego bloku reklamowego wyemitowanego 25 grudnia 2021 roku w TVP1, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”, wyniósł 1 165 000 złotych. Akcję wsparło trzynastu reklamodawców. W tym roku ponad sześćdziesiąt organizacji oraz placówek zostało beneficjentami akcji charytatywnej organizowanej przez Telewizję Polską.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia, zorganizowany został przez Telewizję Polską i Caritas Polska wyjątkowy koncert z okazji „Dzień Dobra”. To święto wdzięczności dla wszystkich wolontariuszy Caritas Polska. Motywem przewodnim tegorocznego święta był dom rozumiany jako azyl i miejsce schronienia. Domy prowadzone przez tę organizację w ostatnich tygodniach otworzyły się na szukających schronienia uchodźców z Ukrainy. To właśnie im oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy otwierają serca i domy dla potrzebujących pomocy, dedykowany był wyjątkowy koncert. Podczas koncertu zbierano środki na wsparcie działalności Caritas Polska.

W sobotę, 23, kwietnia zakończyła się piąta edycja „The Voice Kids”. Finałowy odcinek muzycznego talent show Dwójki oglądało średnio wg MOR** 2,3 mln osób, a według NAM średnia widownia programu wyniosła 2 mln widzów, udziały były na poziomie 19,2%. Program był liderem pasma. Decyzją widzów piątą edycję „The Voice Kids” wygrał 13-letni Mateusz Krzykała.

Telewizja Polska na czas Świąt Wielkanocnych przygotowała dla widzów wyjątkową ofertę programową. Już od Wielkiego Czwartku, rozpoczynającego Triduum Paschalne TVP transmitowała najważniejsze nabożeństwa i msze święte. 15 kwietnia w Wielki Piątek 1,7 mln widzów według MOR, a według NAM 1,4 mln przy udziałach 12% zgromadziła w TVP1 i TVP Polonia transmisja „Drogi Krzyżowej” pod przewodnictwem Papieża Franciszka. W Wielką Sobotę, 16 kwietnia w TVP1 i TVP Polonia, zarówno według MOR i NAM, „Orędzie abpa Stanisława Budzika na Wielkanoc” obejrzało 1,4 mln osób. Udziały obu anten wyniosły 11,1%. W Niedzielę Wielkanocną TVP zaprosiła widzów m.in. na specjalny koncert „Cud Życia” z udziałem Jose Carrerasa. Widowisko muzyczne obejrzało w TVP1 1,9 mln osób według MOR. Według NAM koncert zobaczyło 1,6 mln widzów przy udziałach anteny na poziomie 12,2%. W Święta Wielkanocne widzowie wybrali Jedynkę. Udziały anteny wyniosły 15 kwietnia 7,7%, 17 kwietnia 7,9%, a 18 kwietnia 9,2%, zapewniając Jedynce w tych dniach pozycję niekwestionowanego lidera. Wśród kanałów tematycznych rekordową widownię zgromadził w Niedzielę Wielkanocną, 17 kwietnia TVP HD, którego dzienne udziały wyniosły 1,1% i były najwyższe od lutego 2021 roku. 

Po udanym debiucie kinowym, od 11 kwietnia TVP VOD udostępniła bezpłatnie film „Nędzarz i Madame”, w reżyserii Witolda Ludwiga. Opowieść o niepowtarzalnych losach Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, widzowie znajdą w bibliotece filmów i seriali na TVP VOD.

Telewizja Polska w kwietniu nadal aktywnie była zaangażowana w pomoc obywatelom Ukrainy. Z myślą o integracji ukraińskich dzieci z polskimi rówieśnikami, zarówno w szkołach, jak i  poza nimi, w poniedziałek, 4 kwietnia TVP Polonia uruchomiła w internecie specjalną podstronę dedykowaną dzieciom i młodzieży. W całości jest ona dostępna w ukraińskim języku. Znajdują się tam wybrane dla młodych widzów pozycje programowe TVP Polonia oraz innych anten Telewizji Polskiej.

MOR** - Model Oglądalności Rzeczywistej

NAM* – Nielsen Audience Measurement